Beal Escaper
Co říká výrobce?
Určitě jste se už někdy při slaňování dostali do situace, kdy byste si přáli mít k dispozici celou délku lana, a nejen jeho půlku. Díky odnímatelnému nouzovému slaňovacímu systému Escaper od francouzského Bealu se teď tento sen může stát realitou. Escaper je možné využít na vícedélky, hřebenové túry, freeride, skialpy, canyoning a všude tam, kde hrozí, že se při vylezení do určité výšky či nechtěnému přeseknutí lana nebudete moct snadno dostat dolů na jednom laně.
Obtočte lano okolo jistícího bodu a provlékněte tuhý konec lana tunelem z dyneemové smyčky, černé šipky na žlutých značkách vás navedou, kterým směrem máte provlékat. Až s provlékáním skončíte, utáhněte lano tak, aby černá značka na volném konci lana prošla tunelem celá. Po slanění zatáhněte několikrát (minimálně 8 tahů) za vámi připevněné lano, abyste systém uvolnili a poté rozvázali.
Jak to vidí Hanibal Team?
Beal Escaper je zajímavá věcička. Skoro by se chtělo citovat z Pelíšků: "Je to geniální, vymyslet to muselo dát hrozně práce. A přitom taková blbost!" Jenže tahle vychytávka se může stát nepostradatelnou ve chvílích, do kterých se dostat nechcete, ale dost možná dostanete.
Slanění na jednom prameni lana může být lákavé při celé řadě lezeckých disciplín a nemusí být nutně spojováno jen s nouzovým použitím. Na druhou stranu Escaper asi nebudete mít chuť používat na sportovkách třeba pětkrát za den.
My vidíme jeho největší využití tady: via ferraty, alpské výstupy lehčího charakteru (kde nepoužijete dvojitá lana), skialpinismus.
Na via ferratě vcelku často použijete kratší lano pro dojištění či dopomoci kamarádovi. Nemáte sebou padesátku, většinou tak maximálně třicet metrů. A představte si, že dojde k nehodě, nebo že je kousek ferraty po zimě poničený, nebo že sněhové pole nebo ledovec poodtál a ocelové lano nesahá až na zem (vcelku pravidelně se děje právě na Dachsteinu). V ten moment může být Beal Escaper malý trumf, díky němu slaníte ne 15 ale 30 metrů a máte vymalováno.
Stejně tak to vidíme při jednoduších alpských lezeckých tůrách a skialpinismu. Používáte jen krátké lano na dojištění se, slanění nebo na průběžný postup po hřebeni. V takový moment Vám vlastně Beal Escaper může štřit polovinu hmotnosti lana a zajistí stejně dlouhou délku slanění.
Ale popravdě si dokážeme představit využití třeba i při lezení na písku. Vezměte si oblíbené Labské údolí a jeho dlouhé cesty, kde s 60m lanem můsíte slaňovat na dvakrát. S Beal Escaper už ne.
Zpracování a používání
Celý systém se skládá z lanovice, gumiček a ploché dyneemové smyčky sešité v tunýlek simulující marchardův prusik. Tunýlek je označen žlutými šipkami, které ukazují, kudy a v jakém směru protahovat lanovici. Na té je ryska, za kterou je potřeba celý systém zatáhnout, aby slaňování bylo bezpečné. Navazovací oko pro lano je vyztužené.
Celý systém je zabalený v odolném bílém pytlíčku, který lze připnout karabinou na úvazek. Na jeho povrchu je také natištěný jednoduchý návod na použití.
Technické detaily
Asi nemusíme příliš rozebírat technické zpracování Escaperu. Celý systém nabízí nosnost 18kN, splňuje bezpečnostní požadavky dané evropskou legislativou dle CE 0120 a splňuje normu EN 795:2016/B (ochrana proti pádům z výšky / kotvící zařízení). Celý systém váží 90g.
Kde se testovalo
Beal Escaper s námi absolvoval několik výpadů do zimních Tater, kde jsme se věnovali hřebenovým túrám, tehdy jsme šli nalehko a jen s jedním lanem. Tam jsme ale nikde Beal Escaper použít nemuseli.
Několikrát jsme jej vyzkoušeli na skalách a ferratách v Česku, abychom si ověřili jeho funkčnost a spolehlivost a také to, jak se s ním zachází.
Závěrem
Bez obtíží si dokážeme představit, že bude Beal Escaper součástí výbavy téměř kohokoliv, kdo se vydává do vertikály. Podle nás najde největší využití u túr na ferratách, na lehčích horských túrách a při přechodech ledovců či na skialpech. Všude tam bývá zvykem, že jste vybaveni kratčím lanem na zajištění ne příliš náročných úseků a tam se může slanění na plnou délku jednoho pramene lana rozhodně hodit.