Jak to začalo?
Firma Hilleberg byla založena Bo Hillebergem před více než 40ti lety a její příběh není nepodobný některým firmám v Česku. I Bo Hilleberg byl často venku - pracoval v lesích ve dřevozpracovatelském průmyslu. A protože musel se svými kolegy často zůstávat v lese přes noc, začal se zajímat o stany. Ty, co byly dostupné, mu nevyhovovaly. A tak se rozhodl vyrobit si vlastní Stan.
Už první stan Hilleberg měl jednu z typických vlastností, která přetrvala dodnes. Spojený vnitřní a vnější stan tak, že se vše staví jako celek najednou. To stavbu zrychluje a samozřejmě zajišťuje suchý vnitřek při stavbě za deště. První stan byl jinak klasické “áčko” a ušila ho žena Bo Hilleberga, neboť on sám zas tak zručný v šití nebyl.
V roce 1975 byl představen Kerlon - extrémně pevný a lehký materiál, ze kterého se vnější stany šijí dodnes. Současný materiál se vyrábí ve třech variantách: Kerlon 1800, 1200, 1000. Je opatřený trojitým silikonovým zátěrem, a to z obou stran. Číslovka udává, jakou silou je potřeba působit, abyste materiál roztrhli. A věřte nám, nejde to!
V roce 1977 byl ušit první „tunel“ s názvem Keron. Dodnes je to vlajková loď firmy, neboť na tunelové konstrukci je postavená značná část nabídky Hillebergu. Nedlouho nato se objevily varianty „GT“ za názvem stanu. Písmena jsou zkratkou slov Globe Trotter. Právě tato firma si vyžádala modely se zvětšenou předsíní, a tak jsou stany s přídomkem GT vybaveny opravdu velikými prostory mimo vnitřní stan.
Hilleberg dnes
Firma je stále vlastněna rodinou Hillebergů a svou výrobu drží v Evropě, konkrétně v Estonsku. Každý stan je kompletován a u výstupní kontroly podepsán jedním "tentmakerem", stejně tak je na každém tropiku cedulka se jménem švadleny, která jej šila. Firma má již své zastoupení i v USA, které vede dcera Bo Hilleberga - Petra. Stany se těší velkému zájmu po celém světě. Hilleberg mimo jiné vybavuje také armády Holandska, Švédska či Británie.
Co dělá Hilleberg Hillebergem?
Jednoduchost použití
Spojení vnitřního a vnějšího stanu dělá ze stavby opravdu radostnou záležitost. I když prší, vnitřek stanu vždy postavíte suchý, a stejně tak jej můžete i sbalit, není problém zevnitř v dešti vnitřek stanu odepnout a sbalit za sucha zvlášť.
Barevné kódování tunelů a prutů - vždy víte který prut kam patří. I to je jedna z věcí, která ulehčuje a zrychluje stavbu stanů.
Promyšlené vypínání
Vypínací šňůry je možné jednoduše ovládat i v rukavicích. Při omotání kotvení šňůry kolem tyčky distribuujete nárazy do tyčky a ne do švu. Vypínací šňůry jsou dlouhé a pokud si zvyknete na jejich použití a pravidelné kotvení, bude stan vždy perfektně vypnutý a dokáže pak odolat i těm nejdivočejším podmínkám.
Kerlon!
Kerlon je silikonizovaný z obou stran. Nepotřebuje podlepovat švy, které navíc jdou přes 4 vrstvy materiálu a jsou šity chlazenou jehlou a speciální nití, která při navlhnutí bobtná a tím utěsňuje švy. Jde o velice chytré řešení, které podporuje nízkou hmotnost, životnost i odolnost stanu.
Odolnost
Stany musí vydržet dlouho a všechno. Valná většina stanů je čtyřsezónní, vydrží tedy i opravdu špatné povětrnostní podmínky. Zároveň je dlouhá životnost stanů také příspěvkem k udržitelnému rozvoji. Je normální mít stan deset nebo patnáct let, i déle. Není normální si každé tři roky kupovat nový.
Komfort
Ventilace je alfa omega příjemného stanování. Hilleberg šel dál.
Všechny stany mají žlutý vnitřní stan, kvůli pozitivnímu vlivu na vaši psychiku, když jste už druhý den zavření ve stanu a čekáte na konec nekonečného deště.
Orientace v nabídce stanů Hilleberg
- maximální odolnost
- prostor pro případné použití dvojitých prutů
- pruty vždy stejně dlouhé pro snadnější stavbu
- Kerlon 1800
- Pruty DAC Featherlite v průměru 10,25 mm
- Čtyřsezónní použití
- nejprodávanější skupina stanů Hilleberg
- ideální kompromis mezi nízkou váhou a maximální odolností
- možnost použití dvojitých prutů
- Kerlon 1200
- Pruty DAC Featherlite v průměru 9,25 mm
- Čtyřsezónní použití
- ultralehké stany vhodné pro použití od jara do podzimu
- skvělá ventilace
- velmi solidní odolnost
- opravdu nízká váha
- Kerlon 1000
- Pruty DAC Featherlite v průměru 9,25 mm
- Třísezónní použití
- jde spíše o specializované stany
- nejčastěji využívané jako společenské stany větších skupin
- Kerlon 2500
- Specializované pruty DAC
- Čtyřsezónní použití
Tunel nebo kopulka?
Obojí má něco do sebe a každá konstrukce se hodí na něco jiného. Tunel rozhodně vede v poměru hmotnosti a užitného prostoru, speciálně varianty GT s velkou předsíní. Pro jejich dostatečné postavení ale vždy musíte kotvit alespoň 4 kolíky, což není vždy úplně jednoduché (ale podle nás to jde vždy vyřešit). Stavba tunelu je superrychlá a jednoduchá, když ji ovládnete, postavíte stan v jednom i za méně než 3 minuty. Hodí se i na sníh, kde je kotvení jednoduché. Nejvhodnější pak budou do míst, kde fouká lineární vítr a stan můžete postavit po větru.
Kopulky naopak vynikají tou nejvyšší maximální odolností. Více prutů s více kříženími zajistí skvělou stabilitu i ve variabilním větru. Kopulky jsou často samonosné, takže není potřeba je kotvit (ale rozhodně je vždy lepší to udělat) a také nepostřebují tolik volného prostoru - rozlohou jsou prostě trochu menší. Nejvíc je využijete v horách, kde očekáváte opravdu obtížné podmínky, nehezké počasí a potřebujete stoprocentní spolehlivost a odolnost.