Vždycky s hammock, hamakou neboli houpací sítí či visutým lůžkem
Dá se v něm spát, lenošit či jen posedět. Pro mnoho lidí je stále symbolem exotiky, moře či oceánu a dvou palem mezi nimiž je hamaka pověšena. Pro mne je to už více jak pět let součást skoro každodenní výbavy batohu. Historická fakta říkají, že pochází ze Střední a Jižní Ameriky.
Množství výrobců a druhů hammock
Moje první hamaka byla od českého výrobce. Rozloučil jsem se sní na mých cestách v Austrálii kvůli váze a protože jsem objevil mnohem vyspělejší modely. Jeden jsem si objednal z Ameriky a lenošení v hamace mě chytlo ještě více. Tak jsem objednal další a začal hledat firmy, které hamaky prodávají a vyrábějí. Narazil jsem také na Ticket To The Moon. Firmu, která své hamaky dělá na ostrově Bali. Dále na firmy z Austrálie, Nového Zélandu, USA a Evropy. Vše, co mají dneska hamaky společné, je označení. Začíná na SINGLE, DOUBLE a občas se přidá KING a MAMMOCK (opravdu obří). Single si pořiďte pouze, pokud nebudete v hamaku spát. Jo, usnout se dá, ale spíše jen když vás při čtení knížky ukolébá lehký houpavý pohyb. Double je dobrý základ pro hamaku, ve které chcete více než lenošit a používat ji na spaní při svých tripech (rozměry nejsou úplně standardizovány, ale začínají na rozměru 300x180 cm). Do takové hamaky se posadí dva dospělí lidé a komfortně se v něm můžete v jednom rozvalit a spát.
Spaní v hamace
Spánek je velmi důležitý a v hamace si ho můžete dopřát i na místech, kde není možné si lehnout na zem. Stačí vám k tomu dva stromy kolem 6 metrů vzdálené. Bohužel má pobyt v hamaku jednu malou nevýhodu. Pokud je trochu větrno či zima, tak díky prohnutí se dostane naše pozadí a záda do možné nepříjemné situace prochladnutí. Řešit to můžete takzvaným UnderQuiltem (něco jako deka pod hamaku, oporučuji při větší zimě), nebo jednoduše karimatkou. Já používám nafukovací karimatku, která hezky izoluje spodek a přitom je velmi komfortní. Navíc nehrozí propíchnutí od ostrých věcí kdekoli na zemi, takže se o ni bojím méně. Značkou Therm a Rest hodlám nahradit svojí stávající v momentě, kdy doslouží. To, jak vlezete do spacáku, je už jen otázkou cviku. A ne nebojte! Pokud vyloženě nepřeberete alkoholu, tak není moc šancí z hamaky vypadnout, což je obava mnoha lidí. Asi se hodí říct, že pokud se v noci hodně vrtíte, nebo máte rádi spánek na břiše, hamaka vás úplně pro spánek nenadchne. Karimatka však při správném prohnutí hamaky relativně prohnutou pozici vyrovná. A efekt banánu nebude tak velký.
Uvázání a uchycení hamaky
Pokud neuvážete uzel i poslepu, hodí se k hamaku dokoupit takzvané STRAPS. Jsou to delší pevné popruhy s předšitýmy oky. Jejich uvázání okolo stromu je velmi snadné a navíc nepoškozují stromy tolik jako lana. K popruhům hamaku připojíte pomocí háčků nebo karabin. Prověšení hamaky je také s jejich pomocí snadno regulovatelné. Věřte, že je to trochu věda – nastavit si hamaku tak, aby lehnutí do ní bylo něco více.
Doplňky
Jedete-li někam, kde čekáte větší výskyt hmyzu, můžete si k hamaku koupit moskytiéru. Je lepší vždy udržet vše od jedné značky, už jen proto, že je mnoho věcí dohromady pak kompaktibilní. A jak se chránit proti dešti? No jasně Tarp!! Pozor však na jeho velikost. Musí zakrýt celou plochu hamaku.
Doufám, že tímto vás trochu nadchu pro tuto úžasnou věc. Ano mezi palmami vypadá skvěle, ale je s ním sranda kdekoliv, kde chcete odpočívat. A víte, že existuje i Hammock kámasútra? Ne? Pokud budete na prodejně chtít pokecat o hamakách, zeptejte se zda jsem v práci! Hammocku zdar!
– Petr Špička