Peří je nejlepší izolační náplň. Tečka.
Dobře, nebudeme úplně tak moc černobílí. Každý izolační materiál má svá pro a proti. A z našeho pohledu je zkrátka peří tím nejlepším, co se na trhu nachází, a to pro devadesát procent všech aktivit. Ať už jde o spacák nebo oblečení.
Peří nehřeje. Ale strašně dobře izoluje.
Žádný materiál na světě, který se používá jako izolační (ať už syntetika nebo přírodní), nehřeje. Ne, nejsou v něm baterie ani nic podobného. Takové materiály dokáží pouze různě dobře izolovat. Nejlepším izolantem je vakuum, o tom není pochyb, a dokonale nám to prezentují výrobci termosek. Na druhou stranu, ve vakuovém spacáku by se opravdu těžko dýchalo, proto se v outdoorové branži dlouhodobě hledá materiál, který dokáže udržet vzduch, který jsme vlastním tělem ohřáli, co nejdéle ohřátý. Ano, přesně na takovém principu fungují izolační náplně. Udržují u těla námi ohřátou vrstvu vzduchu a snaží se zabránit jejímu ochlazení zvenku.
Proč je peří lepší než syntetika?
Na tuhle otázku se můžeme dívat z několika směrů, ale téměř vždy bude hrát roli efektivita, s jakou daný materiál pracuje. Za prvé se pojďme podívat na poměr hmotnosti a výhřevnosti. Pokud budeme brát v potaz širokou škálu syntetických izolačních materiálů, veliká část z nich se diskvalifikuje právě svou hmotností. Na efektivní izolaci zkrátka a jednoduše potřebují příliš veliké množství vlákna a spacák nebo oblečení z něj by byly příliš těžké. To se v podstatě týká i ovčího rouna, které se v oblečení používá vcelku úspěšně, ale ve spacáku by smysl nedávalo.
Zůstávají nám ve hře lehká a dobře sbalitelná syntetická mikrovlákna a, náš favorit, peří.
V tenhle moment se musíme podívat na to, jak efektivně pracuje izolační náplň s vlhkem, které člověk v noci vypotí (0,75 až 1 litr / noc). Zde musíme říct, že izolační náplň tedy musí společně s materiály, ve kterých je zabalená, poskytovat co nejvyšší možnou prodyšnost pro průchod vypocených vodních par. A tady se láme chleba. Syntetické materiály jsou zpravidla vyrobeny na bázi ropy a jsou naprosto vodoodpudivé. Proto se často stane, že při průchodu vodní páry materiálem pára zkondenzuje, vlákno zvlhne a odvádí teplo rychleji, než by mělo (vlhký materiál vede teplo 30-40x rychleji než suchý). Péřová náplň jakožto přírodní materiál ale dokáže takové vlhko do sebe sama absorbovat, aniž by změnila své izolační schopnosti, a v průběhu noci jej odpařovat efektivněji, než syntetika. Proto je v péřovém spacáku lépe vytvořeno příjemné mikroklima.
Poslední pohled je ochrana izolační náplně před vlhkostí zvenku.
Ochránit spacák proti vlhku zvenčí se může jevit jako větší oříšek, neb zvenku může přijít i větší objem vody, než je člověk schopný vypotit. Na druhou stranu, zkušení nocležníci s pomocí vodoodpudivých nebo dokonce nepromokavých materiálů dokáží i takovou věc. Je ovšem nasnadě, že pokud jste vodáci či jeskyňáři, raději sáhnete po syntetice. Totální namočení a rychlost u sušení v takovém případě hrají prim.
Mikroklima
Miliardy záhybů a vzduchových kapsiček. To je struktura, kterou dokáže vytvořit jen peří a žádný syntetický materiál se mu v tom nevyrovná. I proto dokáže péřová náplň lépe udržet ohřátý vzduch nehybný a tím efektivně snižovat jeho ochlazování.
Komprese, životnost a údržba
V neposlední řadě musíme říct, že peří má ještě pár dalších výhod. Tou první je kompresibilita, která je naprosto bezkonkurenční, a to tak, že spacák s péřovou náplní bude až o ⅓ objemu menší než ten ze syntetiky. Navíc, časté balení a komprese peří škodí výrazně méně než syntetickým vláknům, která se lámou a slehávají.
Je jasné, že péřový produkt vyžaduje trochu péče navíc a taky stojí trochu více peněz. Je potřeba jej čas od času vyprat, řádně vysušit, protřepat, skladovat ideálně rozbalený. Ale pokud tohle zvládnete, záhy zjistíte, že se Vám investice do peří bleskově vrátí. A i vy začnete věřit peří. Stejně jako my!
Husa versus kachna!
Peří je peří, to se nedá nijak okecat. Kachna i husa budou izolovat skvěle. Na druhou stranu, mohou v něm být různé rozdíly. Nejčastěji se setkáváme s porovnáním husího a kachního peří a také s tím, že se říká, že kachna je horší. Ale takhle černobílé to není!
Plnivost: Husa je větší pták než kachna. Tudíž produkuje větší pírka s delší strukturou a tím pádem může husí peří dosahovat vyšších hodnot plnivosti (fill power) než kachní peří. Ale dnešní technologie zpracování peří občas dokáží i tento rozdíl smazávat.
Čistota: Na základě stravy (husa jí trávu, kachna všechno) a také na základě velikosti zvířete se jeví to, že husí peří bývá čistší než kachní, a to jak barvou, tak i možným zápachem, když navlhne. Opět ale platí, že vyčištění peří v produkci je dnes již na takové úrovni, že rozdíly jsou minimální. Navíc, mastnější kachní peří dokáže v některých případech lépe pracovat s vlhkostí.
Cena: Poslední jasný faktor. Hus je méně než kachen a tak je husí peří výrazně dražší, než kachní. Žádná věda, chcete-li levnější péřový produkt, budete se muset často smířit s tím, že bude naplněný kachním peřím.
Jak na praní peří?
Outdoorové oblečení naštěstí není z cukru a tak není třeba se praní peří obávat! Péřové bundy i vesty zvládnete v klidu vyprat i doma. Co se týká péřových spacáků, tak ty taky, jen je to trochu víc práce!
Praní
To základní, někde trochu ušpiněný svršek péřového výrobku, jednoduše přeperte v ruce spolu s vlhkým hadříkem a mýdlovou vodou, tady se nic moc zkazit nedá. Když už jde ale o to, že je výrobek špinavý víc, je propocený a podobně, je pořádné vyprání na místě. Kromě toho, že se zbavíte nečistot, vyčistíte i péřovou náplň a té to výrazně prospěje (v izolačních vlastnostech, loftu).
Ideální je praní v ruce či pračce při 30 až 40°C. Samozřejmostí je zvláštní program a speciální prací prostředek - ideálně přímo pro peří, jako je Fibertec Down Wash. Zcela zásadní je nepoužít v pracím cyklu vysokootáčkové odstředění nebo snad ždímání. Odstředění nastavte na co nejnižší otáčky, nebo jej vypněte úplně. Vodu po vyprání z výrobku vymačkejte.
Pokud se necítíte byť na jediný ze výše zmíněných úkonů, nezoufejte! Hanibal vám může nechat péřové výrobky vyprat. Stačí je přinést na jednu z našich prodejen a kolegové s vámi vyřídí vše potřebné. Cena praní jednoho kusu péřového vybavení je 550 Kč.
Sušení
Sušení je zdlouhavější proces. Pokud nemáte sušičku, doporučujeme sušit ve volném větraném prostoru na sušáku v horizontální poloze. Čas od času je potřeba samozřejmě natřepávat peří v komorách a ručně jej oddělovat ze schnoucích hrudek a třepáním rozmisťovat v komorách. Tenhle způsob je zdaleka nejšetrnější.
Druhou variantou je sušení v sušičce s velkým objemem maximálně při 30°C. Do bubnu sušičky doporučujeme přidat dva až tři prací tenisáky, které napomůžou natřepání a rovnoměrnému rozmístění peří.
Zároveň je třeba dbát, aby prachové peří nebylo přílišným, nebo neodborným čištěním zbaveno přirozeného tuku. Ztratilo by na své pružnosti!
Rekapitulace
- zapnout suché zipy
- hodit do pračky/proprat v ruce
- do sušičky přidat tenisáky pro lepší rozmístění peří v komorách
- přidat prostředek vhodný pro peří
(Down Wash, nebo Sport Wash, Pro Wash či HaniWash) - zapnout na šetrný program (do 40°C)
- vyndat a protřepat
- nechat schnout
- načechrat
- nechat schnout
- načechrat
- nechat schnout (vyhraďte si zpravidla 2-3 dny)
- Voilà!
- užít si čistý a opět krásný péřový výrobek
A pokud si ani tak na vyprání netroufáte, můžete přinést svoje věci na vyprání na jednu za našich prodejen. My následně bundu nebo spacák pošleme na vyprání do specializované prádelny, kde se o vše postarají.