CORE: základ.
Ať už se věnujete jakékoliv outdoorové aktivitě, základní kategorie vybavení budou vždy stejné. Budete potřebovat adekvátní oblečení, propriety na spaní a na vaření, a nakonec něco, v čem to celé odnesete. Tohle je o trošku složitější, než dovolená v Egyptě. Jak se tedy vybavit na cestování po světě, takzvaný "backpacking", nebo taky nomádství?
Funkční oblečení na cestování
Princip vrstveného oblékání určitě znáte. Ale pro jistotu si ho zde připomeneme:
- První vrstva na těle by měla udržovat tělo v suchu, tedy odvádět pot a rychle schnout.
- Druhá vrstva by měla v odvodu potu podpořit první, ale zároveň by měla izolovat, tedy udržet teplo, které si člověk vytvoří.
- Třetí vrstva by měla člověka ochránit před větrem a částečně i vlhkostí z venku. Stále by měla být dobře prodyšná.
- Čtvrtá vrstva by měla ochránit uživatele před větrem a vlhkostí zvenku, a to stoprocentně. Přitom musí být stále prodyšná.
Naším předpokladem pro cestování je, že nebudete v příliš náročných podmínkách, ale budete venku dlouho. V tomto ohledu určitě doporučíme zvolit základní vrstvu z merino vlny. Na rozdíl od syntetických materiálů nepřejímá merino vlna při dlouhodobém nošení pachy a je téměř pořád velmi příjemná na nošení. Z naší zkušenosti se na cestování hodí spíše volnější střih.
Cena není nejnižší, takové triko většinou bude stát více než 1000 Kč, ale v dlouhodobém časovém horizontu se vyplatí. Levnější variantou je český Sensor, kvalitnější, ale i dražší, pak norský Devold.
Druhá vrstva, jak už jsme napsali, by měla být izolační, ale nadále odvádět pot. Pro cestování se opět bude hodit něco volnějšího a pohodlnějšího střihu, co nebude vypadat příliš technicky a bude naopak vypadat spíše civilně. Vhodný materiál takové vrstvy bude často nějaký fleece, ať už ve své klasické podobě, nebo například modernější PowerStretch.
Třetí vrstva chrání hlavně proti větru (a částečně proti vodě). Pro cestování se čím dál více ukazuje jako dobrá volba materiál zvaný softshell, tedy něco, co je lehké a měkké na nošení, přitom neprofoukne a bude i lehce voděodolné. Klidně se můžete dívat v kategorii levnějších kusů, kde se ale pořád můžete spolehnout na české výrobce a jejich domácí produkci se všemi jejími benefity. Zajímavou a cenově dostupnou alternativou může být také klasická větrovka z pertexu či podobného lehkého materiálu. Skvěle sbalitelná a funkční.
Kalhoty z takových materiálů jsou také velmi příjemné. Lehké, strečové, přitom odolné. Na cestování se pak také hodí opravdu lehké plátěné kalhoty nebo třeba ty s odpínatelnými nohavicemi, ideálně z materiálů, které rychle schnou, když náhodou při stopu zmoknete.
Poslední, tedy čtvrtá vrstva, by Vás měla chránit před deštěm a vůbec veškerými vlivy okolí. Pro cestování, kde se nepředpokládá nějaké extrémně velké namáhaní takového oblečení, skvěle poslouží lehké záložní bundy a kalhoty i z levnějších materiálů. Pořád by ale měl člověk myslet na to, že se bude pohybovat venku dlouho a na takové vybavení by měl být spoleh.
Dobrou volbou může být bunda z materiálu Gore-Tex Active, která bude lehká, dobře sbalitelná a hodně dobře prodyšná. Nehodí se ale na nošení těžkého batohu. Dobrou volbou ale určitě budou záložní lehoučké sbalitelné modely z kvalitnějších zátěrů a 2,5 vrstvých membrán, kde se dostanete i na hodně dobrou cenu.
Rozhodně taky nezapomeňte na kalhoty, protože co steče z bundy se okamžitě dostane na ně a když nebudou alespoň trochu nepromokavé, protečou a voda se nakonec dostane až do bot. Na cestování a lehké trekování bohatě poslouží nějaké jednoduché převlekové kalhoty. Když budou mít delší zip po straně, budou se lépe oblékat přes ostatní oblečení.
Spaní
Dobře se vyspat, to je jeden ze stavebních kamenů úspěšných akcí tam venku. A aby byl spánek kvalitní, musíte být v suchu, musí vám být teplo, a v rámci možností byste měli ležet pohodlně. Tyto tři atributy zajistí kvalitní spacák, karimatka a stan (nebo přístřešek).
Spacák
Pro cestování v méně náročných podmínkách se hodí spacáky se syntetickou náplní z dutého vlákna nebo mikrovlákna. Není příliš nutné se o ně starat, dají se docela dobře sbalit a mají výhodnou cenovku. Podle toho, v jakých teplotách budete cestovat, zvolíte množství izolační náplně, která bude zadržovat vaše tělesné teplo a udrží vás v teple. V tomto segmentu bychom vybírali od těchto značek:
Pokud byste chtěli sáhnout po něčem, co je výrazně lehčí, menší a sbalitelnější (a my to rozhodně doporučujeme), podívejte se na lehké péřové spacáky. Peří má mnohem lepší životnost, sbalitelnost i výhřevnost.
Karimatka
Dobrý spacák je k ničemu, pokud nemáte dobrou karimatku. Při cestování se asi nestane, že budete spát na sněhu, můžete tedy z výběru vyřadit ty nejsilnější samonafukovací karimatky i ty opravdu silné z materiálu EVA. Ideální volbou, pokud chceme jít dolů s hmotností i cenou, budou karimatky Therm-a-rest Z-Lite nebo Yate EVAZOTE. Pokud byste chtěli sáhnout po variantě, která bude výrazně pohodlnější, zkuste samonafukovačky Trail Lite od Therm-A-Restu. V tomto segmentu jde rozhodně o samonafukovačky s nejlepším poměrem cena/výkon/kvalita.
Stan
Stan, váš přenosný dům a hrad. Při cestování možná budete častěji spát v hostelu nebo třeba u někoho přes Couchsurfing, stan dost možná nebude tolik třeba. Pokud ale ano, je opět několik možností, rozdílné budou hlavně podle toho, do jakých krajin cestujete. V exotičtějších zemích, kde bude spíš teplo, možná bude stačit hamaka nebo jednoduchý přístřešek. Pokud se ovšem chystáte do náročnějších destinací (Asie, Kavkaz, Jižní Amerika), bude lepší sáhnout po lehkém a přitom spolehlivém stanu. Tady budou vévodit například stany MSR Elixir, pokud byste chtěli více hledět na cenu, zkuste stany Jurek s hmotností do 2,5kg.
Batoh
Při cestování po dalekých zemích je opravdu praktické mít lehký a kompaktní batoh, se kterým zvládnete co nejvíce. Určitě myslete na to, aby batoh měl dvoukomorovou konstrukci, která je na cestování praktičtější. Dobrým doplňkem je také přední vstup do batohu, díky kterému jej můžete otevřít jako kufr. A také se hodí větší množství menších kapes na drobnosti, je dobré mít vše organizovaně uklizené, když máte celý svůj život zabalený v jednom batohu. A také se hodí integrovaná pláštěnka, která batoh ochrání před promoknutím.
Technické a přitom extrémně lehké batohy s celou řadou technických detailů a vychytávek.
Batohy vyrobené z velmi odolných materiálů. Trochu těžší, ale vydrží skoro vše.
Batohy za skvělou cenu, pokud je Váš rozpočet napnutý.
Boty
Vybrat správné boty není nikdy úplně jednoduché. Obzvlášť pro ty, co cestují po celém světě a potřebují něco univerzálního.
Univerzální bota, se kterou zvládnete celodenní bloumání po městě i delší vícedenní trek od chaty k chatě v méně náročném terénu. Pro širší možnost využití doporučujeme zvolit variantu s nepromokavou membránou (standardně Gore-Tex). Určitě boty dobře vyzkoušejte, čím pohodlnější, tím logicky lepší. Pokud víte, že se budete vydávat i na náročnější trasy, zvolte botu se zvýšenou obsázkou či okopem. V Hanibalu můžete vybírat od značek jako jsou Asolo, HanWag, Lowa, Meindl či Salewa.
Sandály
Sandály jsou klasickým kouskem výbavy každého cestovatele. Vybírat můžete hodně podle barev pásků, to je jasné, ale i u sandálů existuje několik prvků, ne které je vhodné si dát pozor!
- Pásky sandálů mohou být protažené pod celou nohou - což zvyšuje jejich odolnost a trvanlivost.
- Pásky mohou být polstrovány. Ty nepolstrované mohou být pro někoho trochu nepříjemné.
- Stélka může být z kůže a nebo z antibakteriální gumy / pěny. Kůže se hodí na celodenní nošení, nehodí se ale do vody (když navlhne, hodně klouže).
Vybavení
Vaření
Zde bude dost záležet, kam se vydáváte. V mnoha turisticky adaptovaných destinacích není problém sehnat plynové kartuše a tak bude plynový vařič dobrou volbou. Je lehčí, lépe sbalitelný, lépe se na něm reguluje síla plamene a tak na něm je vaření jednodušší a lehčí.
Pokud se chystáte do odlehlejších destinací, bude určitě jistější sáhnout po benzinovém vařiči. Na pořízení je benzinový vařič dražší, ale jeho provoz pak jeho cenu postupně snižuje. Palivo je výrazně levnější než plyn a hlavně je možné jej sehnat téměř kdekoliv.
Doplňky
Funkční ručník- Skvělá záležitost. Funkční ručník z mikrovlákna je skvěle sbalitelný, rychle schne a nepřejímá tolik pachy. Takže ať už se potřebujete osprchovat na benzínce uprostřed Route 66 nebo se natáhnout na pláži v Thajsku, funkční ručník se bude hodit.
Lékárna- Lékárnička je něco, co by ve vašem batohu při cestách po světě rozhodně nemělo chybět. Lékárna se základními léky proti bolesti a zažívacím potížím, obvazivem a sterilním krytím zajistí potřebné pro první pomoc.
Dezinfekce vody- Obzvlášť v méně rozvinutých částech světa je dezinfekce vody opravdu důležitým aspektem. Můžete volit mezi tabletami, UV lampami nebo mechanickými filtry, možností je dost, takže nebude problém najít tu pravou, která bude přesně vyhovovat nejen stylu cestování, ale i vašemu rozpočtu.
Solární nabíjení - pokud chcete být opravdoví digitální nomádi, tak se asi nezbavíte nutnosti dobíjet svá zařízení za pohybu. Nám se dlouhodobě osvědčily solární panely a powerbanky od amerického výrobce Goal Zero, se kterými jsme toho nacestovali mnoho a nabíjení nikdy nebyl zásadní problém.