Vyhnout se davům a kyslíkovým lahvím
Tím nejtradičnějším cílem turistů v této oblasti je trek do base campu Everestu. Na to se nedá nic moc namítnout, až na jednu drobnost. Pokud se na tuhle cestu vydáte, lhostejno jestli v jarním nebo podzimním termínu, budete ji sdílet s desítkami, možná stovkami dalších, kteří si tuto nejpopulárnější trasu vyberou. A pokud chcete mít hory tak trochu jenom pro sebe, navrhujeme z téhle trasy uhnout lehce stranou.
Renjo Pass a Gokyo Ri
Vstup do oblasti Khumbu je vždy stejný, tomu se nevyhnete: poletíte z Káthmándú so Lukly a odtud přes vesnici Phakding až do srdce regionu: Namchce Bazaar. Tady zcela rozhodně doporučujeme strávit den navíc, hlavně kvůli aklimatizaci. Mimo to si ale určitě rádi v klidu městečko prohlédnete, dokoupíte případné zásoby a třeba se vyjdete podívat nad Namche až k vesnici Khunde, z jejíhož okolí je při dobrém počasí hezký výhled na majestátní Ama Dablam.
Z Namche pak pokračuje klasický trek do základního tábora Everestu směrem na severovýchod, ke klášteru Tengboche. Vy se ale vydáte na severozápad po cestě směřující do vesnice Thame. Je to totožná cesta s relativně populární, ale hodně náročnou, trekařskou trasou přes tři sedla.
Cesta z Namche do Thame je v podstatě nenáročná a skvěle schůdná, zcela určitě vám nezabere celý den. V téhle výšce je ale dobré to fyzicky moc nepřehánět a tak můžete na noc zůstat právě tady.
Další den vás čeká stoupání malebným údolím podél horské říčky až do vesničky Lunghden. Tam, kromě skromných lodžií, vskutku nenajdete nic než jaky a pár místních. Z Thame jste nastoupali dalších 500 výškových metrů a je na čase si pořádně odpočinout. Další den bude hodně náročný.
Co si vzít s sebou?
V dalším dni vás čeká přechod sedla Ranjo Pass (Renjo La - 5350 m n.m.), což je slušná porce výškových metrů jak nahoru, tak dolů. Pokud byste šli na těžko, určitě je možné je nastupovat k zamrzlým jezírkům pod sedlem a ve výšce okolo 5000 m přespat ve stanu, aby se den přechodu zkrátil.
Sedlo samotné je pěkně exponované. A hlavně, poprvé za celou dobu treku budete mít region Everestu jako na dlani. Naprosto dokonale se před vámi rozprostře pohled na Everest, Lhotse i Makalu, a samozřejmě na desítky dalších vrcholů v okolí. Pohled je to vskutku dechberoucí, o tom není pochyb. Sestup do vesnice Gokyo, která leží na moréně ledovce a v těsné blízkosti jezera, je už v podstatě formalita, i když nějaké síly sebere.
V Gokyo využijte ubytování v lodžiích a zůstaňte tu o chvíli déle. Minimálně kvůli výstupu na vyhlídkový vrchol Gokyo Ri (5 360 m n.m.), ze kterého se výhled obohatí o další osmitisícovku - nezvyklý jižní pohled na Cho Oyu. Všehovšudy, pokud tuto řádky čte nějaký ambiciózní horolezec, může o průstupu jižní stěnou přemýšlet. Dosud to dokázala pouze hrstka lidí.
Pokud byste chtěli pokračovat dál cestou tří sedel, musíte překonat ledovce u Gokyo a pak přes Dragnag pokračovat do sedla Cho La a dolů do vesničky Dzonghlla a Lobuche. My ale nemáme tolik času, a tak se vydáváme na jih. Buď půjdete po západní straně údolí, která je poměrně frekventovaná (minimálně přes Machermo Lodge), a nebo se vydáte po té východní, a tam vám garantujeme, že budete úplně sami. Cesta je to relativně dlouhá, ale ubytování najdete, rozhodně pak můžeme doporučit lodžie ve vesničce Phortse.
To se ale náš okruh pomalu uzavírá. Pokud máte dostatek času, z Phortse jděte úbočím až do Pangboche, kde se napojíte na Everest Base Camp trek. Nebo můžete sestoupit do hlubokého údolí pod Phortse a opět vystoupat přímo ke klášteru Tengboche, od kterého je nádherný výhled na Ama Dablam.
Odtud už se pomalu po frekventované trase vracíte do Namche Bazaaru a později do Lukly. Celkově vzato, i necelých 14 dní v regionu vám poskytne víc než dostatek trekového vyžití s naprosto nezapomenutelnými výhledy a dovolíme si říct, že i zážitky.
Pokud jste si užili Khumbu dosyta a rádi byste objevovali krásy i Nepálu i příště, vyzkoušejte třeba Annapurna trek. Nádherné odstíny a barvy Himaláje si můžete připomenout také na putovní výstavě Magický Himaláj!