Pozvánka na dvoudenní akci v Chamonix, kde firma Gore představila budoucnost své v outdooru nejpopulárnější membrány, nám udělala rozhodně radost. A také nám bylo jasné, že se o všechno, co se na místě dozvíme, musíme podělit s vámi!
Gore-Tex Pro. Víc Pro.
Firma Gore má ve svém portfoliu opravdu široké spektrum produktů. V outdoorovém světě je však doopravdy nejvíce známá značka GORE-TEX - synonymum pro nepromokavé a prodyšné materiály, které pomáhají udržovat komfort i v těch méně příjemných podmínkách. Aktuálně máme na trhu tyto verze GORE-TEXu:
- GORE-TEX ACTIVE: extrémně lehký a prodyšný třívrstvý laminát.
- GORE-TEX PACLITE PLUS: extrémně lehký 2,5vrstvý laminát se skvělou cenou.
- GORE-TEX: standardní třívrstvý laminát zaměřený na odolnost a dlouhou životnost.
- GORE-TEX PRO: špičkový třívrstvý laminát s nejlepším poměrem prodyšnosti, nepromokavosti a odolnosti.
Následující povídání se bude točit jen a pouze okolo poslední zmíněné varianty, GORE-TEX PRO. A hned na začátku si dovolíme jednu subjektivní poznámku - jestli někdo dokáže v rozdělení a pojmenování technologií udělat doslova bordel, je to právě firma Gore.
Tři v jednom
Pod značku GORE-TEX Pro se totiž nově seřadí hned tři materiály. A každý bude mít jiné vlastnosti. Proč? V Gore si řekli, že budou hledat způsob, jak nejlépe pokrýt potřeby profesionálních uživatelů membránového oblečení. Od roku 2015 prováděli různá šetřením, ankety, a to mezi více jak 5000 respondenty z řad atletů a horských vůdců. A výsledkem je v podstatě představení tří rozdílných technologií.
GORE-TEX Pro Most Breathable
První technologie vlastně není nová. GORE-TEX Pro s přídomkem "nejvíce prodyšný" je v podstatě současná verze membrány "PRO", akorát laminovaná na ještě lehčí tkaniny. Doteď bylo možné použít materiál se 40 deniery, teď je v nabídce i varianta 30denierová. A protože víme, že to, co v prodyšnosti brání víc než membrána, je samotný svrchní materiál, můžeme se tady těšit na prodyšnost Ret až 3. To je potěšující.
Zde si ale dovolíme drobnou poznámku: Gore-Tex Pro je potřeba prát. Často. Málo se to ví, ale jeho konstrukce už se nesestává z vrstvy PTFE a PU filmu, který brání zanášení potem a mastnotami, ale pouze ze tří vrstev PTFE, z nichž dvě jsou velmi řídké, částečně zabraňují zanášení, ale mnohem méně omezují prodyšnost, než polyurethanový film.
GORE-TEX Pro Most Rugged
Druhá technologie, kterou v kategorii Pro firma Gore představila, se jmenuje "nejvíce odolná". Je zaměřena primárně na horské vůdce a profesionály v záchraně a podobně. Membrána se bude laminovat na materiály o hrubosti 70 - 200 denierů, a proto se bude prodyšnost celku pohybovat pod hranicí Ret 9. To zní děsivě, devět je velmi vysoké číslo, na druhou stranu, je to číslo reprezentující laminát na té nejhrubší možné látce. A z takové si dokážeme představit tak maximálně freeride brnění, u kterého o prodyšnost moc nejde. Standardně se tedy prodyšnost bude pohybovat někdo okolo hodnoty Ret 5-6.
Konstukce tohoto laminátu je ale jiná, než u předcházející verze. U Most Rugged je jen jedna vrstva PTFE, do jejíž struktury je již zakomponovaný i polyurethan (PU). To membráně propůjčuje extrémní odolnost i pružnost. A pružnost je oslím můstkem ke třetí technologii.
GORE-TEX Pro Stretch
Poslední technologie, kterou nám Gore představilo, má stejný technologický základ, jako verze Most Rugged. Je ovšem laminována na dvousměrně strečové materiály vyšších gramáží. Takový laminát bude zase o něco méně prodyšný, s Ret pod 13. A teď přijde to kouzlo!
Firma Gore nabádá a doporučuje kombinovat všechny tři materiály v jednom produktu. A to nám právě dává mnohem větší smysl, než je používat samostatně. Všehovšudy, správným pozicováním dílů strečového materiálu dosáhnete mnohem lepšího střihu a usazení bundy, lepšího komfortu nošení. Na ramena můžete dát odolnou verzi a zbytek bundy ušít z té hodně prodyšné. A díky tomu získáte extrémně dobře sedící - a tím pádem komfortnější (a často prodyšnější) produkt.
Co na to Tilak?
Na podrobnosti nebyl moc čas, ale byli jsme ujištěni, že Tilak má objednány všechny tři materiály a pravděpodobně už na lednovém veletrhu ISPO ukáže nějaké novinky. Takže se máme na co těšit!
A to je vše? Ne, kdepak! V Gore se v souvislosti s novými materiály pochlubili i trochou ekologičnosti. Všechny nové materiály totiž získávají zcela novou podšívku i svrchní látky, které jsou barveny již na úrovni vláken, a tím se dosahuje významné úspory vody a energie. Tato technologie pojmenovaná Solution Dye zmenšuje spotřebu vody o skoro 50 % a snižuje emise CO2 v řádech jednotek procent. Sice drobné, ale vylepšení. Gore se následně pochlubilo i přehledem dalších eko-aktivit, o kterých se mnoho nemluví, ale firma se jim věnuje již od svého založení. Namátkou - veškeré materiály Gore nesou certifikaci Blue Sign a OEKO-TEX. Žádný z materiálů neobsahuje PFOA.
Jak jsme testovali: Aiguilles Marbrées
Naše časové okno pro otestování nového materiálu bylo vcelku malé. Měli jsme zhruba 5 hodin času. Na test jsme dostali vzorek bundy - v praxi vyrobený norskou značkou Norrona, z materiálu Gore-Tex Pro Most Breathable v jeho nejlehčí variantě. Ke střihu se nebudeme vyjadřovat, šlo o anorak, který by rozhodně nevyhovoval každému. Vyjádříme se ale k funkčnosti materiálu.
Podmínky testu: alpská hřebenová túra přes Aiguilles Marbrées v obtížnosti PD / II-III UIAA. Počasí: ze začátku mlha, sněžení, vítr. V průběhu túry se vyčasilo a na závěr bylo i modro. Z předešlého dne leželo asi 30 cm čerstvého sněhu.
Při nástupu k hřebeni jsme se v mlze, vysoké vzdušné vlhkosti a v silném sněžení trochu zpotili - a to se není čemu divit, fyzika se nijak ošálit nedá. Na druhou stranu, jakmile jsme začali lézt, výkon se snížil a během několika minut jsme začali parádně schnout. A to i když pořád sněžilo. Na konci túry jsme měli funkční prádlo i mikiny naprosto suché. Tedy co se prodyšnosti týká, dáváme školní jedničku s hvězdičkou. Nepromokavost v těchto podmínkách také nebyla žádným problémem.
Závěrem
Firma Gore představila opravdu zajímavý koncept. A už veletrh ISPO v lednu 2020 ukáže, jak se uchytí. My budeme celou věc bedlivě sledovat a samozřejmě vás informovat. A kdy se budete moct těšit na první kousky z nových materiálů? Často už v létě příštího roku.
Sepsal, natočil a vyfotil: Ondra (Pioletproduction.com)