CORE: základ.
Sportovní lezení není až tak náročný sport, co se vybavení týká, ale není také úplně levný. Pojďte se podívat, jak se ideálně vybavit, abyste se mu mohli věnovat naplno a bezpečně!
Funkční oblečení na sportovní lezení?
U sportovního lezení se na funkční oblečení nemusí klást tak veliké nároky. Ale nějaké přece jen jsou. Základním předpokladem je neomezený pohyb. Veškeré oblečení, ve kterém budete lézt, by tak mělo být ideálně čtyřsměrně strečové (pružné) a mělo by vám dobře sedět, abyste při náročnějších krocích nebyli omezeni.
Druhým předpokladem je pohodlí. To souvisí nejen se střihem, ale také samozřejmě s materiálem, ze kterého je oblečení vyrobeno. Tady budou na prvních místech pružné nylonové materiály, například na lezeckých kalhotách a kraťasech, nebo bavlna s příměsí pružné syntetiky. Co se triček a topů týká, čím dál častěji se prosazuje jako materiál bambus, který je přírodní a má vynikající vlastnosti, co se pohodlí nošení týká. Své místo tu samozřejmě bude mít i merino vlna.
Ocún nabízí parádní lezecké oblečení, které se nám dlouhodobě osvědčilo. Zkuste ho!
Dámské lezecké oblečení od Ocúnu je propracované - a to doslova. Chytré a rafinované střihy, kvalitní materiál.
Funkční prádlo od renomovaných značek jako Ortovox, Devold nebo Sensor.
Nejen kvalitní, ale také pohodlné. Dámské funkční prádlo Icebreaker, Devold nebo Ortovox.
Druhá vrstva - není to vždycky na tričko
Víte, kdy jsou ideální lezecké podmínky, tedy to nejlepší tření? Když je okolo deseti stupňů, a nebo méně. A v tu chvíli to není jen na lezení v tričku. Druhá vrstva by měla být příjemně teplá, ale zároveň dobře prodyšná a pružná, aby pořádně nevadila v pohybu. Výhodou může být kapuce pod přilbu, která vždycky dobře zahřeje. Mimo to je dobré myslet třeba na drobné technické detaily, jako jsou očka pro palce na koncích rukávů - praktická vychytávka, která udrží rukáv na místě a ještě o trochu lépe zahřeje ruku.
Třetí vrstva - nezmoknout a nezmrznout
Když je ošklivo, tak se neleze. Tak to většinou bývá. Na lezecké stěně vás však počasí příliš nezajímá a je jasné, že nepromokavá bunda nebo péřovka nebudou na místě. Venku ale větru ani dešti neporučíš a ve dnech, kdy mělo být hezky, se počasí náhle zkazí. A tak se nějaká dostupnější nepromokavá bunda, která bude lehká a nezabere v batohu moc místa, bude určitě hodit.
Stejně tak nějaká zateplovací vrstva v podobě lehké péřovky. Ono stát pod skálou a jistit kamaráda při nacvičování těžké cesty nepatří k nejaktivnějším kratochvílím. A tak se péřová vesta nebo bunda prostě a jednoduše hodí. Jde o instantní teplo, které v batohu moc místa nezabere.
Vybavení
Technické vybavení
Sportovní lezení je technickým sportem, a i když se zdá, že toho nebudete potřebovat moc, tak něco přeci jen ano. Můžete se na to podívat z pohledu toho, jaké konkrétní disciplíně sportovního lezení se budete věnovat:
BOTY: lezečky
Lezečkám se ale budeme věnovat trochu detailněji. Jsou totiž tím, co výrazně posunulo výkonnost lezců a při správné volbě lezeček se i vám poleze jednodušeji a lépe. Na co se při výběru konkrétně zaměřit?
Kopyto
Na prvním místě je zcela rozhodně to, jak vám bota sedne. Zcela upřímně, lezečka bude na první nazutí vždycky tak trochu španělskou botou. Ale čím lépe vám sedne a čím těsněji obemkne nohu, tím lépe pak ustojíte i ty nejmenší stupy. Pokud začínáte, volte spíše lezečky s rovnějším symetrickým střihem. Když v nich nebudete tolik trpět, je pravděpodobnější, že vás lezení nepřestane brzy bavit.
Pokud již patříte k ambicióznějším nebo výkonnostním lezcům, nebojte se vyzkoušet boty s výrazně zahnutým a asymetrickým tvarem. Ten je důležitý pro přenos síly do špičky, což je místo, na kterém budete při lezení stát nejčastěji.
V neposlední řadě nezapomínejte na to, aby vám lezečka dobře seděla i na patě. Při těžším lezení nebo při boulderingu se často "patuje" a bylo by dost nevýhodné, kdyby se vám při této technice lezečka zouvala.
Zapínání
U lezeček jsou možné tři typy zapínání: klasické šněrovací, na suché zipy a pak čistě nazouvací. Každé má něco do sebe
Šněrovací má největší výhodu v tom, že dokážete velmi dobře a přesně utáhnout lezečku právě tam, kde nejvíc potřebujete. Flexibilita šněrovacího zapínání (někdy označovaného jako LU - Lace Up) je tedy jasným pozitivem. Negativem pak může být snad jen to, že zavazování i rozvazování chvíli trvá a pokud máte botky takříkajíc na krev, je to trochu nepříjemné.
Suché zipy jsou dobrým kompromisem. Jejich zapínání a rozepínání je jednoduché a rychlé, většinou není problém pomocí sucháčů botu dostatečně stáhnout. Nevýhodou bývá menší životnost a flexibilita zapínání.
Nazouvací lezečky se nejčastěji používají v boulderingu, kdy se prostě do boty, která je opravdu hodně malá, pořádně narvete, chvilku lezete a pak z ní zase elegantně vyklouznete. Navíc u nazouvací lezečky není na svrchním díle nic, co by bránilo technikám jako hákování špičkou. Nevýhodou pak určitě bude asi nejnižší životnost. Bota se nutně musí po čase trochu víc vytáhnout a lezec pak nemá šanci ji už nijak stahovat.
Materiál
Lezečky se nejčastěji vyrábí z kůže nebo syntetické kůže. Přírodní kůže je krásně prodyšná a poddajná, na druhou stranu se s větší pravděpodobností časem a používáním vytáhne a už se nevrátí do původní podoby. Syntetická kůže není moc prodyšná (lezečky tedy později trochu víc zavoní), ale velmi dobře si drží tvar a po propocení a vytáhnutí se opět vrací do svého původního tvaru.
Lepička
Posledním, ale ne nejméně důležitým prvkem je materiál podešve. Každá firma používá několik typů, u nás jsou to nejčastěji Grippin a CAT rubber od Ocúnu. Na špičkových modelech se nejčastěji používá lepička Vibram XS Grip, která má výbornou adhezi, ale rychleji se proleze.
Nezapomeňte, že lezečky je možné opětovně podrazit!
Spaní ve skalách
Občas se tak stane, že ve skalách zakempujete na delší dobu. Nejčastěji pod převisem, takže stan s sebou moc často vozit nebudete. Karimatku ovšem ano, a v tomhle ohledu doporučíme pěnové karimatky, protože těm je jedno, na jaký povrch je položíte. Prostě je nezničíte.
Co se spacáku týká, je na místě se podívat po letním nebo třísezonním spacáku. Pokud budete jezdit a spát venku často, doporučíme spíš péřovou variantu, která má lepší parametry i životnost (je ale dražší). Pokud půjde o nárazové záležitosti, tak pak sáhněte po spacáku z dutého syntetického vlákna. Je v podstatě bezúdržbový a výrazně levnější.
Parádním doplňkem, který si ve skalách zamilujete, jsou hamaky. Pro odpočinek při restdayi nebo mezi pokusy ideální způsob, jak zrelaxovat!
BATOH na sportovní lezení
Tak, a v čem to všechno teď odnést? Žádný strach, lezeckých batohů je na trhu celá řada. Stačí si říct, jestli chcete doopravdy specifický lezecký batoh, který pak vezmete i do hor, nebo specializované batohy na lano a vybavení. I takové existují.
Klasický lezecký batoh bude mít mezi 30 a 50 litry, většinou to bude úzký komín s odepínacím víkem a bude se vyznačovat popruhem pro lano, umístěným právě pod vrchlíkem.
Specializované tašky na lano naopak budou širší, se zipem umístěným často na zádech, a bude možné je doširoka otevřít, abyste v nich materiál lehce našli. Budou se hůře nosit na velké vzdálenosti, ale to vás moc trápit nemusí. Na druhou stranu budou mít často vychytávky typu integrované plachty na lano. A to se hodí.
Tak, teď už víte, jak se správně vybavit! Pokud chcete rovnou nabrat nějaký základ metodiky, podívejte se do našeho metodického okénka nebo přijďte na kurz Hanibal Outdoor Academy:
ZÁKLADY SPORTOVNÍHO LEZENÍ
A co průvodce?
Určitě můžeš vyzkoušet nově vznikajícího průvodce OpenTopo by Hanibal - fotoprůvodce po českých oblastech, který je přímo v mobilu nebo tabletu.
A nebo můžeš dát přednost papírové podobě :)