Co je skála zač?
Vrabinec je zřícenina hradu na pravém břehu Labe nad obcí Těchlovice v okrese Děčín. Hrad původem z 13. století stál na dominantním čedičovém vrchu v nadmořské výšce 400 metrů. Právě z tohoto vrchu a trosek hradu se stala středně velká lezecká oblast, která vyniká cestami lehčího charakteru a nádhernými výhledy. Pro Vrabinec je typická 80 metrů vysoká údolní stěna vévodící většině vyobrazení z této oblasti.
Trosky hradu a výhledy na ně si užijí i nelezci, proto řadíme Vrabinec mezi ideální oblasti pro rodiny s malými horolezčaty. Po turistickém chodníku zajištěném řetězy se dostanete až na vrchol Střední věže. Jelikož v celé oblasti převládají cesty od prvovýstupce Karla Běliny, nikoho nepřekvapí, že zde naleznete i několik ferrat.
Doprava a dostupnost
Abyste si užili Vrabinec i s jeho nostalgickým nádechem, vydejte se za lezením a turistikou vlakem. Vystoupíte ve stanici Těchlovice na trati Ústí nad Labem – Střekov – Děčín a vydáte se po červené turistické značce přibližně 2 kilometry k Vrabinci. Nástup z údolí vám bude zpříjemňovat všudypřítomný výhled na dominantní skalnatý vrch.
Pokud se přeci jen nechcete vzdát pohodlí auta, vydejte se po pravém břehu Labe směr Těchlovice. Za obcí zabočte doprava na cestu vedoucí do obce Babětín. S parkováním to tady slavné není – lze zastavit u místa, kde červená značka odbočuje ze silnice nahoru do prudkého svahu. V případě, že nejste sami, kdo se rozhodl nevyužít vlaku, nezaparkujete. Od auta pod skálu je to 25 minut.
Lezení
Vrabinec vyniká cestami v nižší až střední části klasifikace. Skála sestává z ne příliš kompaktního čediče. Pokud chcete mít svou hlavu i hlavu spolulezce v pořádku, helmu s sebou! :) Většina cest je odjištěna borháky, přesto se nenechte zlákat představou o lehkém sedáku a přibalte si s sebou pár vklíněnců a friendů na dojištění.
Zajímavostí celé oblasti je ojedinělé lezení po staré obranné zdi, ve které vede hned několik cest zajištěných borháky.
Vrabinec se dělí na osm částí, při čemž stojí za zmínku především Střední jehla a Střední věž. Na Hlavní věž vede hned několik zajímavých cest, ovšem požitek z výstupu zde kazí vysoká lámavost materiálu, po kterém lezete. Lezení je povoleno v období od 21.6. do 19.4. na částech: Malá věž, Střední věž, Hlavní věž a Střední jehla.
Průvodce zde: http://www.boren.wz.cz/vrabinec.html .
Doporučené cesty:
Střední jehla
Hezká věž s lehčími cestami, jako je například JV Cesta za 3 nebo cesta Květy bídy za 4, která ovšem dostává svému názvu a je místy zarostlá.
Hlavní věž
Východní cesta za 5, těžší cesta přes 3 borháky převislou stěnou.
A jak jsme lezli my?
Kromě výše zmíněného jsme vyzkoušeli Balistickou hranu za 5, kterou doporučujeme všemi deseti. Hezká cesta vedoucí na vrchol Střední jehly. Kromě 3 borháků vám lezení zpříjemní několik obhozů, na které je fajn mít s sebou pár delších smyček. Nevýhodou cesty je zarostlý nástup. Pokud tedy nemáte jističe, jež si libuje v blízkém setkání s faunou a flórou všeho druhu, cestu si moc neužijete.
Pokud s sebou máte nelezeckou posádku, dopředu ji připravte a vyšlete na několik ferrat obcházejících celý Vrabinec.
Update článku: Byli jsme upozorněni, že ferraty v této oblasti jsou ilegální. Původní text jsme zachovali, ale doporučujeme ferraty nevyužívat. Jsou v chráněné krajinné oblasti a brzy by mělo dojít k jejich odstranění. Více se můžete dočíst v článku na eMontaně.
-sepsala Barča B.
Co si vzít s sebou:
Jak se vybavit na sportovní lezení
Určitě se bude hodit: jednoduché lano, alespoň 60m dlouhé; lezecká přilba; lezečky, sedák, jistítko, smyčka a karabina
Doporučená metodika:
Základy sportovního lezení Uzly,bez kterých se lezec neobejde
Jak začít:
Chcete-li si zkusit lezení na skalách, vyražte s námi na náš kurz skalního lezení, kde se dozvíte vše co potřebujete!