Jsou to asi dva roky, co v Brně zavřeli Friťák, Freesport, asi nejstarší boulderovku, co tu krom Kotelny byla. Nejsem ten typ drtiče, co by trénoval na kampuse každý den, ale moc rád vzpomínám na atmosféru, která na téhle zaprášené stěně vládla. Potkávali se tu nejrůznější lezci, protože Friťák byl skoro v centru města, všemu vládl Šéf, kterej si od tebe vzal pár korun za vstup a v mezičasech míchal divný drinky borcům z vedlejší posilky. Teď už to v Brně vypadá jinak. Friťák je zavřenej, Adam si postavil Hangár a většina lezců se přemístila sem. Je to něco úplně jinýho.
Malý boulderovky pro mě mají jedno zásadní kouzlo. Vzniká kolem nich parta lidí, kteří ji berou za svoji základnu, potkávají se tam s kamarády a společně utvářejí, jak to na ní vypadá. Takto kdysi vznikla Kotelna, proto se schází lezci na VUTčku, taková atmosféra vládne v Ostravě na Družbě. A mně najednou chyběl Frit, místo, kam chodili lidi, kteří to na jiný stěny měli prostě daleko. Tak vznikl nápad postavit Basecamp. Někdy v březnu, nevím už kdy, ale beztak u piva. Možná, hospody byly zavřený.
Z nápadu se časem stane něco, na co myslíš pořád, potom hledáš možnosti, jak to zrealizovat, a s odstupem zjistíš, že to jde, jen je to dost práce. Ještě v průběhu stavby jsem tomu úplně nevěřil, že se to děje. Spadli jsme do toho jako nováčci. Co to vlastně znamená postavit boulderovku? Sehnat si technický normy, získat všechna povolení, nakoupit materiál, vzít si měsíc volna a každý den trávit na stavbě s nadějí, že to do konce měsíce bude stát. Víc času jsme neměli. Během toho ve mně rostl pocit, že mi stěna splní to, co jsem si přál. Se stavbou nás totiž podpořila spousta lidí, jak prací, tak finančně. Zkrátka nebyli jsme sami, komu takový místo chybělo. Know-how na konstrukci nám dal Tom Pilka, kterej nás to nechal celý postavit, jen se občas zastavil na kontrolu.
Profily obou zakladatelů Base camp v Brně:
Na bouldrovku se můžete vybavit také takto:
Hodí se jistě precizní lezečky jako třeba nové Ocún OXI QC s jednoduchým systémem zapínání na Velcro pásky s kopytem ideálním pro bouldering!
Magnézium je druhá nejdůležitější věc pro bouldering po lezečkách! Nikdo nechce sahat na opocené chyty a hlavně maglajz zlepší tření. Můžete používat tekuté magnézium, nebo ideálně mágo v silonce, aby se tento bílý prášek nesypal všude po dopadišti!
Po létě stráveném mezi trámkama a překližkou, místo na horách, boulderovka stojí. Tak moc v centru, jak to jde (vlastně je přímo nad výčepem Na stojáka na Jakubáku). Na jejím vzniku se podílelo tolik lidí, že ta pravá parta, kterou jsem si kolem ní přál, už vlastně existuje. A je dále otevřená. Chceme, aby Basecamp fungoval na vzájemné důvěře, které si mezi lezci vážím. Proto tu třeba nepotkáš žádnou recepční, stěna je otevřená a platí se do kasičky, aby si stěna vydělala na provoz. Bouldery tu do spraywallu vyznačují páskama kamarádi. Nebude konkurovat velkým lezeckým centrům, jako Hudy nebo Hangár, ale může se stát srdcovkou pro lezce, kteří si chtějí potrénovat a nesedat kvůli tomu do auta. A za to to stojí.
Takže díky všem, kteří nám s její stavbou pomohli!
Tom
Jo a trochu technických detailů:
- www.basecampboulder.cz
- Stěna má asi 120 m²
- Výška stěny je 4 m, je rozdělaná do 4 sektorů
- Na stěně je asi 1200 chytů. Celá je nahozená jako spraywall, ale udržujeme na ní dvacítku boulderů, vyznačených barevnými páskami podle obtížnosti.
- Obměňujeme je přibližně jednou za měsíc.
- Otevřeno je každý den samoobslužně od 7:00
- Stěna je v prostorách Expediční klubovny, díky tomu je tu od 16:00 h dispozici bar a cestovatelský program.