Právě dokončuju poslední rok vzdělání IFMGA a každou chvilku se mě někdo ptá: Jak ten výcvik probíhá? Kolik to stojí? Co to je to IFMGA, UIAGM, ČAHV? Co a kde pak můžu dělat?… A proto bude nejlepší, když tady sepíšu dva, tři články o tom všem a přihodím svojí trošku do mlýna osvěty.
Než se dostanu k tomu jak probíhá náš výcvik, jak to prožívám já z pozice učně, tak stručně uvedu tohle řemeslo a jeho historii u nás a ve světě do kontextu. Totiž když jsem já šel na přijímačky, tak jsem moc nevěděl do čeho jdu a jak to bude probíhat. Všechno to pro mě bylo zahalené takovou aurou tajemna, kterou jsem začal rozkrývat až v průběhu výcviku. Myslím, že i když už mnoho lidí tuší, co to je za profesi, tak stále většina netuší, co všechno to obnáší a jak a kde k tomu ten ,,gájd” přišel.
horský vůdce - mountain guide - horský vôdca - przevodnik vysokogórski
guida alpina - guide de haut montagne - guía de montaña - bergführer
Archetyp takovýho gájda si můžeš představit jako drsně vyhlížejíco opáleného týpka ve slunečních brýlích, lanem frajersky omotaným okolo těla, cepínem strčeným za ramenním popruhem od sluníčka vyšisovaného batohu a s koženými hořčicovými rukavicemi. Nicméně hlavně je to zkušený horolezec a lyžař, který se umí v horách pohybovat nejenom sám, ale především se svými hosty. O své hosty se umí postarat, provést je horami a při tom snižovat rizika spojené s pohybem v nebezpečném terénu na minimum.
Historie
Termín horský vůdce je tradičně spjatý hlavně s velehorskými zeměmi. Kolébkou moderního guidingu jsou alpské země, ale všude po světě to už před stovkami let začalo podobně. Místní dobrodružní sedláci chodili dál a dál údolím, výš a výš na kopce až znali svoje hory dobře. Pro většinu vesnice byl takový člověk spíš riskující exot, než objevitel. Máš doma práci na statku a rodinu, tak co máš kde trajdat po horách? Až když přijela vzácná návštěva v podobně aristokracie, kolonizátorů, armádních důstojníků, která chtěla objevovat hory, tak pak se jim takový místní exot hodil. Jak šel čas, tak návštěv, které chtěly slézat vrcholy přibývalo a tím i místních sedláků, co takové návštěvy po horách vodili. Po světě začali vznikat spolky ,,horských vůdců”, kteří si vyměňovali zkušenosti, vymýšleli a trénovali metodiku a učili další. O mnoho let později vznikla v Alpách potřeba regulovat tuto profesi, sjednotit výcvik, metodiku a status horského vůdce. Gájdi pracovali ve vedlejších zemích a vznikaly různé nehody, legislativní konflikty apod.. Z těchto a dalších důvodů vznikla dohodou francouzských, švýcarských, italských a rakouských gájdů v roce 1965 IFMGA - International Federation of Mountain Guides Association (fr. UIAGM, něm. IVBV). Do IFMGA se postupně přidávaly další národní asociace a vznikl tak celosvětový standard výcviku, metodiky a certifikovaní horských vůdců.
Není guide, jako guide
V Alpských a některých dalších zemích je povolání horského vůdce pevně spjato s organizací IFMGA, tak je to zakotveno v legislativě a nikdo jiný tuto profesi na jejich území vykonávat nesmí. V mnoha zemích tomu tak není a po horách může teoreticky legálně vodit kdokoliv, pokud není stanoveno jinak nějakou místní legislativou. Nicméně přinejmenším zvykově je v Evropě a ve velké části světa tato profese spojená právě s organizací IFMGA, která je standardem kvality vzdělání. V zemích, kde toto profesní vzdělání není stanoveno zákonem IFMGA gájdi fungují jako záruka profesionality a kvality a je jen na zákazníkovi s koho si najme. IFMGA je největší a nejrozšířenější organizací v této profesi, ale různě po světě existují lokální historicky dané alternativy výcviku a vodění (např: Island, Nepál, Denali,…). V některých zemích (Rakousko, Švýcarsko, Francie, USA,..) funguje i výcvik čistě lyžařských gájdů. Nutno dodat, že člověk, který neprošel žádným takovým vzděláním nemusí nutně tohle řemeslo vykonávat špatně, ale s velkou pravděpodobností bude jeho práce trochu ,,punk”. Za mě je tohle úplně v pohodě, pokud se člověk nevydává za školeného gájda a zákazník ví, koho si najímá. A samozřejmě pokud taková skupina neohrožuje svým postupem ostatní (například že má sebou víc lidí, než by měl mít).
Gájdi v Čechách?
V ČR logicky není řemeslo horského vůdce zdaleka tak známé a běžné jako v Alpách. Česká legislativa IFMGA vzdělání zatím nezná a horským vůdcem se proto může nazývat kdokoliv. Každopádně tradice výletů do hor a horolezectví je v Čechách i přes absenci velkých hor velmi silná a češi rádi vyrážejí do hor s vůdci krajany. A tak v roce 1998 vznikla Česká asociace horských vůdců (ČAHV), která byla přijata v roce 2006 jako plnohodnotný člen IFMGA s akreditací vlastního výcviku. První čeští gájdi prošli výcvikem začínajícím v roce 2004 pod křídly rakouské asociace a dalších zahraničních lektorů z IFMGA a později začala asociace dělat už vlastní vzdělání. V současnosti je v naší asociaci 35 vůdců a v září po závěrečkách nás snad už bude 41.