Nadelhorn | 4327 m
Sezona na čtyřtisícovkách se právě rozbíhá a tak jsem si pro vás připravil něco jednoduššího na rozehřátí a dobrou aklimatizaci před obtížnějšími cíli . Nadelhorn ležící ve Walliských Alpách je součástí horské skupiny Mischabel, která čítá deset vrcholů s nadmořskou výškou 4000m. Po Domu a Taschhornu je se svou výškou 4327 m třetím nejvyšším štítem tohoto uskupení. Po technické stránce ale patří spíše k těm snadněji dostupným. Zároveň se jedná o nejjižněji položený a nejvyšší vrchol celého Nadelgratu (Nadelhorn, Stecknadelhorn, Hobarghorn a Dirruhorn).
Trocha dat:
- Výchozí bod: vesnička Saas Fee (1700 m), Chata Mischabelhütte (3335 m)
- Výstup a sestup obvykle 2-3 dny
- Vhodné měsíce: od poloviny června do konce září
- Nadmořská výška, Nadelhorn 4327 m, převýšení Saas Fee - Nadelhorn 2600 m+
- Horolezecké úseky obtížnosti: PD, max II UIAA ve skále
- Poplatky: záchytné parkoviště v Saas Fee, 12 SCHF/den
Hurá na chatu!
Od kostela v Saas Fees stoupejte po dobře značené horské pěšině, později po skalním hřebínku zajištěném ocelovými lany a kramlemi na chatu Mischabelhütte (cca 3 až 4 hodiny, 1600 m+). Přivítá Vás věčně usměvavá chatařka Maria a na baru většinou přistane i nějaký ten schnapss (chatu nutno dopředu telefonicky rezervovat, v mimosezoně je k dispozici luxusní winterraum).
Den druhý, vrcholový
Snídaně, přestože je to k vrcholu pouze 1000 m, je standardně kolem půl čtvrté, protože většinu horolezců čeká ještě tentýž den sestup až dolů do Saas Fee. Túra začíná po skalním hřebínku, který sledujete až do výšky 3600 m, kde nasadíte stoupací železa a navážete se na lano pro postup po ledovci. Odbočíte vpravo a traverzujete pod majestátní SV stěnou Lenzspitze (4294m) přes ledovec Hobalm severním směrem až do sedla Windjoch 3850 m.
Odtud vede výstup po SV hřebeni, kde zprava obcházíte několik krátkých skalek. V těchto místech je za špatných sněhových podmínek dobré použít ledovcový šroub na dojištění. Závěrečný výšvih vede stále podél hřebenu snadným mixovým terénem. Tato část se dá dobře zajistit obhozy přes četné skalní hroty.
Kolem osmé hodiny ranní vás vrchol přivítá krásnými výhledy na okolní čtyřtisícovky Walliských a Bernských Alp. Sestup vede po stejné trase asi dvě hodiny na chatu Mischabel.
Vybavení na túru:
- Lano (stačí 30m do trojice)
- cepín
- mačky
- lyžařská hůl
- sedací úvazek
- základní sada karabin a prusíků pro případ ledovcové záchrany
- 2x smyčka plochá
- 2x ledovcový šroub
- čelovka, helma
- GPS, mapa, buzola
- lékárnička
- žďárák
Dom | 4545 m
Dom, který se nachází necelé dva kilometry jižně od Nadelhornu, je nejvyšší švýcarskou horou, ležící samostatně na území Švýcarska. Mnohými Švýcary je tak na místo Dufourspitze považovaný za nejvyšší horu země helvétského kříže.
Trocha dat:
- Výchozí bod: Randa 1 439 m,
Domhütte 2 932 m - Výstup a sestup obvykle 2-3 dny
- Vhodné měsíce: od poloviny června do konce září
- Nadmořská výška, Dom 4 545 m, převýšení Randa - Dom 3 106 m+
- Horolezecké úseky obtížnosti: Normálka severní stěnou PD, Cesta přes Festijoch PD+
Klasická cesta se nastupuje z městečka Randa (1 439 m), ze kterého vás čeká nějakých 1 600 výškových metrů na chatu Domhutte (2 932 m). Poslední část pod chatou je zpestřená jednoduchou a zábavnou ferátkou, která zpříjemní jinak dost dlouhý a únavný výstup na chatu. Chata poskytuje cca 75 lůžek a je potřeba opět dopředu zarezervovat. Telefon na chatu je: +41 27 967 26 34.
Samotný vrcholový den je opět fyzicky velmi náročný s opětovným převýšením 1 600 m. Určitě počítejte s předchozí aklimatizací na nějaké méně náročné čtyřtisícovce, nebo se dvěma nocemi na chatě před výstupem. Výstup a sestup zpátky na chatu vám i tak zabere něco kolem deseti hodin.
Brzy ráno se začíná hned nad chatou po chodníčku v suti krátce na ledovec Festi. Po jeho levém okraji se stoupá stále vzhůru zhruba do výšky 3 650 m. Tady doleva po lehkých skalkách do sedla Festijoch 3 723 m. Zde je možné posvačit a podle podmínek rozhodnout, jestli na vrchol pokračovat po hřebenu Festi, nebo po normální cestě přes ledovec Hobärg.
Pokud se rozhodnete pro standardní výstupovou trasu, tak ze sedla Festi sestoupíte směrem na sever na ledovec Hobärg. Nebezpečí pádu séraků se dá eliminovat ne tak přímou stopou po ledovci, ale větším obloukem spíše z leva. Dále stále mírně vpravo po ledovci vzhůru až pod severní stěnu, zhruba do výšky 3 900 m. Tady cikcaky mezi trhlinami přímo k vrcholu.
V prvním případě se stoupá stále po hřebeni lehčím skalním a smíšeným terénem. Později strmými firny (pozor, může být i nepříjemný strmý vodní led, je třeba ovládat lezení a jištění v ledu se strmostí kolem padesáti stupňů…). Později se hřeben pokládá a již po mírném hřebeni dojdete na vrchol. Směrem k jihu je postaven i vrcholový kříž.
Sestup v obou případech po klasické trase. Pozor na četné ledovcové trhliny. Obzvlášť po poledni je riziko pádu do trhliny velké. Určitě mějte mezi sebou na laně velké rozestupy a na tůru je lepší vyrazit třeba ve třech lidech.
Vybavení na túru:
- Lano 50m
- cepín - raději s lezeckým hrotem
- mačky
- lyžařská hůl
- sedací úvazek
- základní sada karabin a prusíků pro případ ledovcové záchrany
- 2x menší friend
- 2x smyčka plochá
- minimálně 3x ledovcový šroub
- čelovka, helma
- GPS, mapa, buzola
- lékárnička
- žďárák