Jak se na ferraty obléct?
Systém vrstvení je vám všem známý, pojďme si ho ale pro jistotu připomenout!
První vrstva - transportní
Je třeba vědět, kam se chystáte. Zda to bude extrémně náročná ferrata v údolí u řeky, nebo musíte do vysoké nadmořské výšky. Pokud jde o nižší polohy a teplejší dny - dobře vám poslouží trička s krátkým rukávem z merino vlny, nebo její kombinace se syntetickými materiály! Skvělou volbou jsou gramáže okolo 150 gramů na m².
Jestli ale míříte dál a výš, už bychom sáhli po tričku s dlouhým rukávem a s ohledem na počasí také možná v silnější gramáži. Třeba okolo 200 gramů na m².
Pokud vám vlna nevyhovuje, sáhněte po syntetických materiálech, které vás spolehlivě udrží v suchu ať už na ferratě v Bechyni, nebo v Dolomitech!
Druhá vrstva - v suchu a teple
Ideální druhou vrstvou jsou fleecové bundy, mikiny, roláky... Fleece skvěle izoluje, má velkou mechanickou odolnost a hlavně díky své struktuře dobře odvádí vlhkost z první vrstvy. Velmi oblíbený fleece je Polartec PowerStretch alternativou je potom Tecnostretch od firmy Pontetorto.
Třetí vrstva - král univerzálnosti - softshell
Softshell je hustě tkaná polyamidová tkanina, kterou obléknete kdykoli, kdy potřebujete větruodolný, mechanicky odolný a poměrně dobře prodyšný materiál. Takovou bundu a kalhoty obléknete snad na každou ferratu, pokud počasí nekáže jinak. Většinou u nás najdete nemembránový softshell na kalhotách i bundách.
Čtvrtá vrstva - hardshell
Nepromokavá bunda se hodí zkrátka vždy a všude. Nabízí se jak lehounké sbalitelné záložní bundy, které máte s sebou v batohu jen pro jistotu anebo máme bundy, které mohou působit jako horolezecké brnění. Ať už jedno, nebo druhé, vždycky by měla mít bunda na via ferraty následující:
- velkou kapuci, kterou přetáhnete i přes svou lezeckou helmu
- dobře padnoucí střih, kdy by vám bunda v pase něměla vyjíždět nahoru v momentě, kdy zvednete ruce nad hlavu
- hladký design pasu, který vám nebude vadit při používání sedacího úvazku
- vysoký límec, který vás ochrání před nepřízní počasí
Nocleh na horské chatě?
Pokud vaše ferrata začíná ve vyšší nadmořské výšce, nebo si chcete výlet zpestřit, často není od věci přespat na horské chatě. Množství alpských horských chat vyžaduje k noclehu pod erárními dekami hygienickou vložku do spacáku, která sníží potřebu erární deky čistit a vám malá vložka v batohu nebude zabírat mnoho místa.
Pokud vám bývá zima, nebo chcete mít prostě „to svoje“, tak nejlepší volba bude nějaký lehounký spacák. Jak péřový, který bude sbalitelnější a lehčí, nebo syntetický který bude zase levnější.
Batoh na via ferraty
Pro výstupy via ferratami se vám bude hodit menší batoh s úzkým profilem. Ideálem takového batohu jsou lezecké batohy. Jsou jednoduché konstrukce, dobře sedí na zádech, takže i při náročnějších lezeckých krocích vám batoh nebude poskakovat na zádech a jejich nejčastější objem je cca 30 litrů.
Pokud ale nejčastěji míříte k jednodušším ferratám a nejčastěji v údolí, pak vám může skvěle posloužit i váš oblíbený turistický batoh o objemu 15-30 litrů.
Nejdůležitější ovšem je to, jak vám batoh padne. Pokud s výběrem batohu nemáte zkušenosti nevadí. Stavte se na jedné z našich prodejen a kolegové vám rádi pomohou. Jestli to máte z ruky, nakupte online pomocí tohoto článku!
Boty na via ferraty
Obuv je základ každého zdařilého výletu. Bota, která vám pomůže si užít den na ferratách by měla mít tužší mezipodešev, aby se vám příjemně stálo na kramlích a stoupalo suťoviskem v alpském prostředí. Určitě oceníte gumovou obsázku na špičce, která chrání svršek boty před mechanickým poškozením od kamenů a jiných nástrah. Příjemným bonusem je pak šněrování vyvedené hluboko ke špičce, což vás jistě potěší u těch náročnějších túr.
Můžete používat jak boty nízké, tak kotníkové. V obou případech u nás nejdete jak měkčí, tak tužší variantu - úměrně k obtížnosti vašich via ferrat.
Vybavení na ferraty
Abyste mohli bezpečně zdolávat ferraty, budete potřebovat následující vybavení: sedací a prsní úvazek, plochou smyci (1,5 m) na jejich spojení, ferratovou brzdu a lezeckou přilbu. Ferratové rukavice jsou určitě vhodné, ale nejsou nezbytně nutné. Kombinovaný úvazek (sedák + prsák) můžete nahradit celotělovým úvazkem, který je jednodušší na obsluhu, ale jeho použití je omezené téměř výhradně na via ferraty.
K dostání jsou také výhodné ferratové balíčky a sety, které často obsahují několik prvků výbavy za lepší cenu.
Na ferraty musíme doporučit pouze dvě varianty - buď celotělový úvazek, nebo kombinovaný (sedák+ prsák + smyčka).
Spolehlivý set s pružnými smycemi, dlaňovými karabinami a trhacím tlumičem pádu je základním stavebním kamenem bezpečné výbavy.
Pokud nepoužijete celotělový úvazek, budete potřebovat k sedáku i prsní (hrudní) úvazek.
Naprostá nutnost. Na ferratách často padá kamení a někdy i digitální fotoaparáty, proto je přilba neoddiskutovatelnou součástí výbavy.
Rozhodně dobrý doplněk. Rukavice ochrání kůži na ruce při dlouhodobém držení se ocelového lana ferraty.
Plochá smyce na spojení prsního a sedacího úvazku musím mít nosnost minimálně 1500 kg.