Od východu na západ nebo od západu na východ?
Na tuhle otázku si budete muset odpovědět sami. Ani pro jednu variantu přechodu Šumavy nemáme větší argumenty, takže spíš dejte na vám vyhovující dopravní řešení - neboť ať už půjdete z jedné nebo z druhé strany, nakonec budete muset využít místní veřejné dopravy, abyste se dostali zpátky do místa startu (nebo domů, nebo tam, kde jste zanechali svůj vůz).
Co se délky a časového plánu týká, opět je na vás, jak zhodnotíte svou fyzickou zdatnost a jak moc budete chtít spěchat. Trasa dlouhá 100 km se dá zvládnout jak za víkend, tak za plný týden. Tak jako tak, v národním parku Šumava se nachází 7 nouzových nocovišť, tedy míst, kde můžete legálně postavit stan a spát hezky nadivoko.
Nouzová nocoviště
Vymezený ohraničený prostor je určen pro legální nouzové přespání na území Národního parku Šumava za předem stanovených podmínek.
- Maximální kapacita 5 – 10 stanů / 10 – 20 osob (dle lokality)
- Zákaz využívání pro komerční aktivity
- Nelze rezervovat, funguje na principu, kdo dřív přijde ...
Provozní řád:
- Místo využijte pouze na jednu noc
- Nerozdělávejte oheň a nekuřte
- Dodržujte klid a veškerý odpad odneste s sebou
- Celoroční provoz od 18.00 do 9.00 hodin
Trasa: Stezka Českem
Okolo celé České republiky vede dálková trasa s názvem Stezka Českem. V podstatě můžete tedy následovat určitou část této trasy - je vyznačená nejen na Mapy.cz, ale většinou i v terénu a sleduje již existující turistické cesty.
Teď už se ale pojďme podívat na konkrétní trasu a co na ní můžete vidět z pokladů šumavské přírody. V našem případě půjdeme od západu na východ, ale kal už jsme zmínili, je vcelku jedno, jaký směr zvolíte.
Hůrka - Poledník (13 km)
Na první nocoviště, které se jmenuje Hůrka, můžete dojít ze Železné rudy nebo například z Prášil. Obě místa jsou dobře dostupná i veřejnou dopravou. Nejblíž je to z parkoviště v obci Nová Hůrka, kde staví i autobus.
Trasa z Hůrky stoupá pohodlnou cestou k nádhernému jezeru Laka a poté vede po úbočí hřebene dál směr Poledník. Střídáte červenou a zelenou turistickou značku. Jerdiné, na co je dobré si dát pozor, jsou místní uzávěry. Například v zimě může být turistická zelená značka vedoucí z Frantova mostu na Poledník uzavřená. V tom případě je potřeba sejít do Prášil a na Poledník vystoupit odtamtud. Trasa se tím protáhne, ale zároveň můžete navštívit další parádní jezero - Prášilské. Na vrcholu Poledníku najdete rozhlednu i dostatek místa pro sezení na lavičkách. A samozřejmě i vyhrazené místo pro přespání.
Poledník - Modrava (11 km)
Další den vás opravdu nečeká nijak dlouhá trasa, ale po cestě je několik míst, pro která stojí si trasu lehce natáhnout. Spíš než pokračovat po červené značce po úbočí hřebene doporučujeme sejít po zelené na modrou a vyjít na vyhlídkový vrchol Oblík (1 225 m). Je z něj krásný výhled! Pokračovat pak můžete k Javořímu potoku, ale my zásadně doporučujeme ještě jednu odbočku, a to na Tříjezerní slať. JDe o jednu z nejhezčích slatí na Šumavě! Odtud už pohodlnou cestou až k Modravě, která je jedním z turistických center Šumavy. Nocoviště je nedaleko pivovaru Lyer, takže pokud se vám zachce trochu civilizační zábavy, máte možnost!
Modrava - Bučina (14 km)
Další etapa se ze začátku proplétá mezi slatěmi okolo Modravy. Respektive může a nemusí. Nejkratší cesta je po modré a červené značce, ale určitě si můžete udělat odbočku na turisticky oblíbený Březník nebo Cikánskou slať. Jinak byste ale měli směřovat stále na východ, v téhle oblasti najdete celou řadu možností (rozuměj turistický cest), po kterých si můžete cestu prodloužit nebo nějak ozvláštnit. Tím hlavním na trase ale rozhodně bude pramen řeky Vltavy.
Bučina je pak místo přímo na hranici s Německem. Při dobrém počasí jsou odtud vidět alpy a najdete tu taky restauraci Alpská vyhlídka. Nocoviště leží od restaurace asi kilometr daleko, směrem na sever.
Bučina - Strážný (15 km)
Když opustíte výhledy na alpské vrcholky na Bučině, budete pokračovat parádními a rozlehlými Knížecími pláněmi. Za nimi pak buď po Stezce Českem co nejblíže hranici, nebo trochu blíž do vnitrozemí po zelené turistické značce.
Minete Žďárecké jezírko a pohodlnou cestou budete směřovat do Strážného, respektive do jeho okolí, neboť nocoviště se nachází nad ním, nedaleko vrcholku Obecní vrch (937 m).
Strážný - Nové údolí (15 km)
Trasa z Bučiny do Nového údolí vás vezme těmi nejpěknějšími horskými loukami, které Šumava umí nabídnout. Celou dobu se budete pohybovat ve výšce okolo 800 m nad mořem a budete si užívat krajinu bez civilizace. Do té dojdete až na konci cesty v Novém Údolí. Je tu konečná zastávka vlaku, bistro i hospoda, dokonce i malý obchůdek a pramen Takže i zde můžete lehce doplnit zásoby.
Nocoviště je od hraničního přechodu Nové Údolí vzdálené asi jeden kilometr. Je hezky schované v lese, 100 m od cesty, takže i tady si užijete klidnou a tichou noc.
Nové údolí - Pod Plechým (15 km)
Poslední etapoa by se dala nazvat královskou. Z nocoviště stoupáte po červené značce až na vrchol Třístoličník (1 302 m), kde najdete i německou horskou hospodu. Horská přirážka se dá vydržet a jde platit i v korunách. Hezky se rozhlédněte po okolních skalkách a pak se podívejte na mohutný hřeben, po kterém budete postupovat dál.
Po parádně otevřeném hřebeni bez větších výškových rozdílů pak pokračujete na Trojmezí, tedy místo, kde se setkávají hranice Česka, Německa a Rakouska. A pak dál, stále po hřebeni, až nakonec dorazíte na samotný vrchol Plechý (1 378 m), který se tyčí nad Plešným jezerem. Plechý je zároveň nejvyšším českým vrcholem Šumavy (a rakouským taky). V celém pohoří pak najdete dva vyšší, Velký javor (1 456 m) a Roklan (1 453 m), oba na německé straně hranice.
Na vrcholku se mezi skalkami můžete pěkně zrelaxovat a připravit na sestup dolů k jezeru. Ten je prudký a vyžaduje trochu soustředění. Ale od vyhlídky u pomníku A. Stiftera je na jezero krásný výhled. Od jezera pak pokračujete lehce po zelené až na nocoviště.
Pokud byste zde spát nechtěli, bude vás čekat ještě několik kilometrů pěšky do nejbližší civilizace - ideálně do Nové pece, kde jezdí vlak.
Sepsal a nafotil: Ondra / Pioletproduction.com