Něco si předsevzít a pak si za tím jít.
Začátek roku, začátek něčeho nového... je to inspirativní doba a ochota a odhodlání měnit věci roste. Což o to, je to věc určitě prospěšná a chvályhodná, na druhou stranu se říká, že nejlepší předsevzetí je nedávat si žádná předsevzetí. Nebo že začít jste mohli klidně už v pátek.
Ale než tady podkopávat odhodlání změnit něco k lepšímu, pojďme ho raději podpořit. Třeba pohledem na ty nejklasičtější předsevzetí a naše doporučení, jak k nim přistoupit. S nadhledem a humorem!
Zhubnu.
No, začneme hezky zostra. Nejklasičtější z nejklasičtějších předsevzetí je oříšek extrémně subjektivní a rozhodně je to záležitost na dlouhou dobu. Jedna z nejrozumnějších a nejzdravějších cest je víc pohybu (a méně cukroví, že jo...). Takže... když to zdraví dovolí, obujte běžecké boty, na zmrzlé stezky nasaďte nesmeky a vyražte. Běhání v lese, po kopcích, to je vždycky lepší a zábavnější záležitost, než běhání na oválu nebo po asfaltu. Necítíte se vyloženě na běhání? Nevadí. Vezměte hůlky, ty s pohybem pomůžou, a vyrazte rychlou chůzí.
Stejně, ten nejdůležitější aspekt je: udělejte si z pohybu zvyk. Čím pravidelněji, tím lépe.
Vylezu sedmičku.
Lezci jsou samozřejmě další skupinou lidí, kteří si rádi dávají předsevzetí. Ovšem mějme na paměti, že absolutní majorita lezecké veřejnosti se pohybuje v obtížnostech okolo šestého stupně. Proč? Odpověď je jednoduchá.
Dostat se jako lezec na úroveň francouzského 6a v podstatě nevyžaduje nějak zásadně soustavný trénink. Stačí prostě lézt a ti více talentovaní se i přes tuhle hranici i jen lezením dostanou poměrně rychle. Pokud je ale lezení jen jedním uz mnoha sportů, kterým se věnujete, ale ambice jste ještě úplně neodpískali, je posun do sedmého stupně už nutně spojený s tréninkem. Něco málo k lezeckému tréninku jsme napsali a natočili v rámci seriálu SKRYTÁ SÍLA.
A v praxi to bude stejné jako s běháním: udělejte z lezeckého tréninku zvyk, a dělejte ho tak, aby vás bavil.
Vylezu na Mont Blanc
Ha. Možná víc než předsevzetí je tohle sen skoro každého horolezce. A je to absolutně pochopitelné. Ovšem aby splnění takového snu proběhlo bezpečně, je potřeba se na něj pořádně připravit.
Nepodcenit aklimatizaci (abyste neskončili takhle), zvládat všechny metodické aspekty pohybu na ledovci a rozhodně lze doporučit vyrážet ve větší skupině, se zkušenějšími, nebo využít služeb Horského vůdce.
A samozřejmě nepodcenit ani výbavu - to že se na Mont Blanc lezlo v pumpkách a s krumpáčem ještě neznamená, že byste se o to měli pokoušet stejným způsobem i dnes.
Budu víc spát venku
Tohle je třeba předsevzetí jednoduše splnitelné. Kvalitní spacák a karimatka stačí, pak už je to jenom na vás! Vyražte objevovat nová místa, užívejte hvězdnou oblohu i nouzové bivaky či přístřešky. Málo co dokáže tak pěkně vyčistit hlavu, jako noc strávená venku. Pokud byste potřebovali poradit s výběrem toho správného vybavení, určitě se podívejte do naší Porady. Téma výběru spacáku, karimatky i stanu tam máme zpracované víc než podrobně.
Nezapomínejte ale, že existují nějaká pravidla pobytu venku - třeba v chráněných oblastech nebo národních parcích. Pro inspiraci v zimním období vám připomeneme třeba přechod Šumavy se spaním na nouzových nocovištích. To by se vám mohlo líbit!