Ve 12. století znali naši předchůdci oblast plnou nerostného bohatství jako Vyšehory. Díky zjištění o "podzemních pokladech" se z oblasti staly Erzgebirge, tedy Rudohoří. Ke svému dnešnímu názvu vděčí slovu krušit. Což znamená drtit, rozmačkávat a rozmělňovat. Nikoliv obyvatele a návštěvníky páteře hor - 242 km dlouhé Krušnohorské magistrály, jež spojuje Děčínský Sněžník s Chebem - ale suroviny, kterými zdější region disponuje.
Co byste měli vědět než vyrazíte
Krušné hory mají několik oblastí se zvýšenou ochranou, kde je nutné držet se výjimečných předpisů.
Pro každou mikro oblast v Krušných horách platí jiná pravidla, nejčerstvější přehled naleznete na webu Skalní oblasti.
To nej z Krušných hor
Stěžejním návštěvním bodem budiž třeba Boží Dar - najdete zde dětmi milovanou Ježíškovu cestu (5 km a 13 km okruh se soutěžemi pro děti a pohádkovými bytostmi v životní velikosti, vyřezanými ze dřeva lze projít pěšky i projet na kole). Unikátní rozhlednu Rusalka postavenou z torza větrné elektrárny a běžecké tratě, na kterých při troše štěstí potkáte třeba i Lukáše Bauera. V horku naštivte třebaštolu Johannes nebo důl Mauritius a nebo volně dostupnou přírodně-technickou památku Vlčí jámy nedaleko Horné Blatné.
Celé Krušné hory jsou součástí geologického parku Egeria. Na celý kraj se můžete podívat z Vížky i výšky ostatních rozhleden. Vodáci i milovníci koncertů pod širým nebem mají v oblibě hradě Loket, dějiště bezpočtu kulturních akcí. Klid naleznete u tak zvaného Lichého jezírka - Rolavského rybníku, nacházejícího se v národní přírodní rezervaci Rolavská vrchoviště a nebo v přírodním parku Přebuz. Kdo rád prozkoumává a hledá dobrodružství, může zkusit najít Kýšovické vodopády (jednodušší to bude po průtrži mračen). Milovníci bicyklů ocení bikepark v areálu Klíny.
Hanibal doporučuje
Gastrovýlet na zapomenutá místa, mystické bytosti a krásná příroda. Všechno autentické, lokální produkce... made in Krušné hory.
Na Krušných horách je nejkrásnější, že nejsou tak frekventované a mají osobitý ráz v podobě rozpadajících se starých stavení i celých vesnic, opuštěných dolů na cín a čedičových lomů.
Lanovka tu jezdí i v létě. Několik “single trek” stezek z vrcholu Klínovce do Jáchymova je výjimečných tím, že dolů jedete z kopce a zpátky na vrchol lanovkou. Ta nejdelší měří přes 11 km a zvládnou ji i méně zdatní cyklisté.
Tip na pěkný výlet a skvělé jídlo: Nechte si auto např. u přehrady Myslivny na parkovišti (na parkovací louce) a vyrazte na Božidarský špičák. Dále (ze sedla po špičákem) po žluté značce na vrchol Plešivec, kde je stezka s mystickými bytostmi Krušných hor v životní velikosti. Zároveň se o nich dozvíte zajímavé informace.
Doporučuji nechat si dost místa v žaludku na oběd v Abertamech. Nedaleko náměstí je místní sýrárna - řeznictví. Jejich ovce a krávy se pasou na přilehlých svazích a tady se prodává všechno co vyprodukují! Přesně tak to má Hanibal nejraději ! :) Stařené maso na steaky, báječné sýry, uzenina, maso a všechno čerstvě, lokální. Hlavně tu však výborně vaří.
Odtud se vydejte po červené značce na Bludnou. Cestou uvidíte haldy staré hlušiny z dolů, zarůstající vegetací. Dalším cílem je legendární Občerstvení u Červené jámy. Stojí na kraji starého cínového dolu, odkud uvidíte Plešivec (kde jste před pár hodinami byli). Je malý zázrak, co dva lidé vybudovali vlastníma rukama uprostřed ničeho.
Užitečné odkazy
- Rozcestník Krušných hor: krusnehorycz.cz
- A když už nevíte: http://www.kudyznudy.cz/
- Jaké si Rudouch připravil počasí? Mrkněte na http://pocasi.venku.cz/
- Jak tam? Přeci přes IDOS anebo BlaBlaCar.
- V létě pomůžou cyklobusy a nebo vás přiblíží zimní skibusy.
- Aplikace horské služby