UZLY
Ale nezapomínejte, že náš jednoduchý přehled nemůže nahradit pořádný trénink v horolezeckém oddíle nebo učení se od zkušenějších!
1. Osmičkový uzel
Základní uzel, který je nejběžněji používán pro navázání se na lano. Takto je i doporučen organizací UIAA. Vznikne uvázáním jednoduché osmičky (obtočení konce lana okolo lana o plnou otáčku a provlečením konce skrz vzniklé očko), poté provlečeném skrz nohavičky a pas úvazku a následně kopírováním uzlu. Ideální je zakončení jednoduchou pojistkou.
Uzel mějte vždy co nejlépe srovnaný. Pouze správně srovanný uzel vykazuje očekávané vlastnosti - pevnost, jednoduchost rozvazování po zatížení a podobně.
2. Lodní smyčka (loďák)
Uzel, respektive smyčka, bez kterého se při lezení rozhodně neobejdete. Nejčastěji se používá pro fixaci lana v kotvícím bodě. Má několik výhod - nejen snadné uvázání, ale také jednoduché povolení po zatížení. Lezci jej často používají pro zajištění sebe sama na stanovišti pouze za použití lana.
3. Poloviční lodní smyčka (půlloďák)
Uzel, který je doporučen UIAA pro jištění prvolezce i druholezce. Je také nejjednodušší formou jištění, kdy k lanu potřebujete už jen karabinu HMS s pojistkou zámku. Jedna z nejzásadnějších výhod polovičního lodního uzlu je jeho použití při jištění přes štand, kdy funguje jak v tahu nahoru, tak v tahu dolů. Je vhodný i pro slanění.
4. Vůdcovský uzel
Nejjednodušší uzel na uvázání, ti zručnější jej zvládnou i jenou rukou (anglicky se jmenuje overhand knot). V podstatě jde o jednoduché očko, které můžeme uvázat na kterékoliv části lana nebo smyčky. Dosáhneme tak pevného zafixovaného očka, přes které můžeme fixovat lano v kotevním bodu. Velmi často se používá při stavbě stanoviště, při připojování materiálu na lano pomocí karabiny a podobně.
5. Liščí smyčka
Jednoduchý uzel, kterým nejčastěji připojujeme sešitou smyčku (odsedku) k úvazku, nebo jej použijeme k navázání ferratové brzdy k celotělovému nebo kombinovanému úvazku. Další využití je možné při budování stanoviště, kdy nechceme využít karabiny - smyčku pomocí lyščího uzlu spojíme s jisticím bodem.
6. Alpský motýlek
Jeden ze základních uzlů pro milovníky VHT a ledovcové turistiky. Slouží k připojení členů ledovcového družstva k lanu přes karabinu. Obecněji by šlo říci, že je vhodný pro navázání na lano přes karabinu. Lze jej jednoduše uvázat v rukavicích, díky více ohybům méně snižuje pevnost lana (méně než osmičkový nebo vůdcovský uzel) a po zatížení se lépe rozvazuje. Vzniklé očko navíc, závisle na své délce, dávám členům družstva určitou mítu flexibility a volnosti při chůzi na laně.
7. Prusíkův uzel (Prusík)
Prusikův uzel má několik variant, (ve videu je asymetrický, na obrázku symetrický). Jde o samosvorný uzel, který se používá pro výstup po laně. K jeho uvázání se používá pomocná reep šňůra, ideálně o tloušťce 6 mm. Rozdílná tloušťka lana a pomocné šňůry je přitom zásadní, díky níc prusikův ozel funguje, jak má. Po navázání na lano prusikův uzel můžeme po laně posouvat. Jakmile se ale zatíží, utáhne se a drží na místě. Nejčasteji jej použijete například při vprošťování z ledovcové trhliny nebo při tvorbě různých kladek pro vytahování břemen. A nebo při výstupu po laně.
8. Dvojitá rybářská spojka
Dvojitou rybářskou spojku použijete nejčastěji pro svázání dvou lan i různých průměrů. Zároveň se také může použít ke svazování kulatých smyček. Pro svázání lan pro slanění je lepší použít vůdcovský uzel.
Snad jsme alespoň trochu pomohli. Nezamotejte se do toho!
A samozřejmě nezapomeňte, že tento přehled nemůže nahradit vzdělání například v horoškole. Pokud se chcete stát mistry v lezeckém uzlování, najděte zkušenější kamarády nebo nejbližší horolezecký oddíl!