Malé batohy
Malé batohy do cca 30 litrů, které se taky slangově mohou nazývat “daypack”. Nejčastěji půjde opravdu o batůžky na denní používání, a to nejen ve městě, ale i na výlety, výběhy, cyklistiku a podobně. Co je u daypacků důležité?
- Prim bude hrát samozřejmě účel použití: pokud někdo shání batoh do města, bude dávat přednost kapsičkám, možnosti uložení notebooku a podobným vychytávkám. Chce-li někdo batoh na kolo, je tu celá řada speciálů.
- U daypacků nebude hlavním rozhodovacím kritériem zádový systém, ale i ten se může lišit. Nejčastěji to budou buď klasická polstrovaná záda nebo odvětraná záda se síťkou.
- Standardním vstupem bude obloukový zip. Najdou se ale i malé úzké komínky s víkem. Každému dle jeho chuti a potřeb.
- Nezapomínejte na doplňky, jako například pláštěnky nebo klipsny na klíče.
- Valná většina těchto batohů bude mít možnost použití pitného vaku.
- Budete často přenášet notebook? Samostatná polstrovaná kapsa se tedy bude hodit.
Střední batohy
Střední batohy se pohybují mezi 30 a 50 litry. Najdeme zde jak jednokomorové “komínky”, tak i dvoukomorové. Mohou to být turistické batohy na víkendy nebo specializované batohy na lezení, horolezení, skialpinismus a další “horské” aktivity.
- Nepřekvapivě, na prvním místě bude účel použití. Chce-li člověk na batohu nosit lyže, měl by takový batoh disponovat k tomu určenými poutky. Chce-li ho člověk primárně na lezení, ferraty a podobně, bude hledat batoh s úzkým střihem a poutky na materiál. Hledáme-li batoh na vícedenní turistiku od chaty k chatě, určitě se budou líbit síťované kapsy a případná spodní komora.
- Lezecké a horské batohy vybírejte raději s užším střihem. Nebudou vadit při pohybu v náročnějším terénu. Čím jednodušší a čistší design, tím lépe. Nikde se nebude nic zachytávat a vadit, až polezete nějakým komínem.
- Skialpový batoh by měl mít zádový panel z materiálu, na který se nelepí sníh, měl by mít dedikovanou kapsu na lavinovou výbavu a možná i vstup přes zádový panel.
- Turistický batoh v téhle litráži potěší oddělitelnou spodní komorou a síťovanými kapsami. V neposlední řadě také nabídne pohodlnější a propracovanější zádový systém než lezecké batohy.
- Zádový systém a popruhy už zde nabírají na významu. Délka zad a šířka popruhů už se bude lišit, i zde se už diverzifikují pánské a dámské modely. V těchto batozích se bude často nosit náklad nad 10 kg, a proto je důležité si vyzkoušet batoh naplněný, vyzkoušet bederák, zda je vyhovující, popruhy i délku zad.
- Detaily, které mohou rozhodovat: pláštěnka, posuvné víko batohu, popruh na stažení lana, materiálová poutka, kapsy v čele batohu (lopata, sonda), alternativní vstup. Valná většina těchto batohů bude mít možnost použití pitného vaku a samozřejmě úchyty na cepíny, trekové hole a podobně.
Velké turistické batohy
Velké batohy budou ty, které mají objem někde mezi 50 a 90 litry. Téměř výhradně budou mít nastavovací zádový systém (u menších batohů to zdaleka nemusí být samozřejmost) a poměrně striktně se budou dělit na pánské a dámské (které mají kratší a užší zádové systémy, jinak tvarované popruhy a taky jinou barvu :)) Téměř vždy nabídnou dva vstupy do batohu, a to vrchní přes vrchlík a spodní přes spodní komoru (ano, celý vnitřek batohu jde téměř vždy rozdělit na dvě komory). Některé batohy nabídnou i alternativní přední vstup. Ten je fajn pro hledání drobností v útrobách batohu, ale není bezpodmínečně nutný. A čeho si všímat?
- Jako vždy: účel použití - kam se jede, na jak dlouho, co se v batohu ponese? Zde by mělo určitě zaznít důležité pravidlo: každý člověk by neměl nosit větší zátěž než je 1/3 jeho tělesné hmotnosti. Proto většinou ženy nebudou kupovat 90litrovou krosnu. A pokud ano, vzpomeňte na ni při ohníčku v horách…
- Zádový systém je vždy nastavitelný, a to hned několika způsoby. To je potřeba si nechat vysvětlit v prodejně,
- Kvalitní batoh není nutně nepromokavý (spíše nikdy). Do batohu může natéct švy, proto mějte na batoh pláštěnku. Materiály, z kterých jsou batohy šité, jsou většinou velmi dobře impregnovány a opatřeny solidním zátěrem, ale bez pláštěnky ani ránu.
- U velkých batohů budou opět hrát roli detaily: každý nabídne možnost pitného vaku, ne každý ale nabízí třeba boční kapsy, alternativní vstup, možnost uchycení různého materiálu, pláštěnka. Je dobré upozornit, že nemá-li velký batoh posuvné víko, má to svůj smysl: pokud by se totiž batoh balil “moc do výšky”, bude hodně narušeno jeho těžiště a bude se špatně nosit.
Jak zkoušet batoh v osmi bodech:
- Odhadněte nastavení délky zad a nastavte je.
- Zkoušený batoh naplňte tak, jak se správně batoh balí. Pro chlapy: dolů lehké objemné věci, težké co nejvíce k zádům - těžišti. Pro holky je lepší dávat těžší věci do spodní třetiny batohu (opět to nejtěžší co nejblíž tělu) a čím výše, tím balit lehčí výbavu.
- Batoh se nasazuje přidržením za poutko za hlavou a popruh. Nosné popruhy jsou povolené.
- Jako první se zapíná bederní pás. Měl by sedět svým středem na kyčelních kostech tak, aby efektivně přenášel hmotnost batohu na spodní kostru těla, která by ideálně měla nést cca polovinu zátěže, v lepším případě i více. (Zkuste si posadit batoh na bederák a sundat si ramenní popruhy (batoh si přidržte, aby nespadl).
- Poté upravujete délku ramenních popruhů. Tak, aby netlačily, nedřely, nebyly moc utažené ani moc volné.
- Dotáhněte balanční popruhy (to jsou ty od vrchlíku směrem k ramenům) do mírného napětí. Ramenní popruh by tak měl na rameni tvořit jednolitý oblouk. Pokud se nějak lomí, je pravděpodobně špatně nastavená délka zad. Batoh sundejte a přenastavte záda.
- Chvíli nosit, chodit, poskakovat... Je důležité mít dost času na výběr a chvíli batoh na zádech ponechat. Teprve po několika minutách můžete ucítit nekomfort. Není těžké odhadnout, co by to po 5 hodinách znamenalo...
- Batoh sedí. SLÁVA! Zkuste ho nenápadně koupit i se zátěží vevnitř, aby si toho prodejce nevšiml :D