Minulý víkend proběhl první ročník našeho Kurzu ledovcové turistiky, aneb úvodník ke zdolávání alpských vrcholků. Jak to celé probíhalo? Povedlo se všechno? A co se účastníci naučili? Čtěte dál, podívejte se na video a prohlédněte si fotogalerii. A sami pochopíte, jak skvělá akce to byla!
Den odjezdu:
Luxusní devítimístný vůz, plně naložen, vyrazil po ose Plzeň – Rozvadov – Mnichov – Ga-Pa – Bielorhöhe. Cesta probíhala za všeobecného veselí, doprovozená krátkým meteorologickým vstupem, kdy bylo všem vysvětleno, že právě podjíždíme studenou frontu (a proto lije jak z konve) a na Silvrettě bude tutově krásně. A taky že jo! Po čtvrté odpolední vyrážíme s nabalenými batohy i testovacími kousky od firem Tilak, Directalpine a High Point.
Na chtě nás přivítaly rozverné Slovenky Andrejka a Lucie, které celý pobyt zpestřily nejen včasným servírováním rádleru, ale i vtipnými poznámkami a neutuchající dobrou náladou.
Večer jsme už jen probrali, co si sbalit do batohu na ledovcovou túru, a šli zalehnout pod chlupaté deky s nápisem Alpenverein.
Den první: nácvik na ledovci
Vstáváme v půl sedmé a o půl osmé už jen kontrolujeme obsah batohů před chatou. Hodinku na to už stojíme na ledovci a začíná první část výcviku: techniky chůze na mačkách, správné používání cepínu a chůze v lanovém družstvu. Všichni rychle chápou, co a jak funguje, základní uzly vážou jako na běžícím pásu a tak můžeme začít stoupat k sedlu mezi Dreiländerspitze a Piz Mon. Tam totiž podle našich zkušeností najdeme ideální terén pro nacvičování záchrany z trhliny.
A je to tak! Odtrhová trhlina vysněžená, prudká a hluboká tak akorát. Začínáme nacvičením brždění pádu a pak hurá na nácvik dopomoci z trhliny, budování sněhové kotvy, kladkostroje a dalších technik pro záchranu z trhliny. Podmínky ideální, všichni zkouší jak o život a nakonec se dostane i na ukázku sebezáchrany z převislé trhliny.
V zapadajícím sluníčku už jen scházíme na chatu, opět usedáme ke sklenicím a debatujeme nad technikami orientace v terénu a plánováním túry. Dostává se nám i nečekané přednášky z meteorologie od jednoho z účastníků.
Den druhý: výstup na Piz Buin (3312m)
Ráno vstáváme stejně, ale plán je rozdílný: vystoupit na nejvyšší vrcholek v okolí, Grosser Piz Buin. Jedná se o komplexní túru, kde si užijete nejen krásný, trhlinami posetý ledovec, ale i prudký firnový výšvih a závěrečný výstup skalními pasážemi až na vrchol. A hlavně díky nadšení celé skupiny a samozřejmě díky nabytým znalostem pohodlně zdoláváme jak ledovec, tak skalní pasáže a všichni společně můžeme oslavit výstup a parádní rozhledy od vrcholového kříže.
Sestup je už jen otázkou udržení koncentrace a večer na chatě se mísí pocity radosti z krásně strávených dnech v horách s pocitem, že zítra už bude konec kurzu…
Den odjezdu
Abychom si cestu k autu trochu vylepšili, volíme alternativní pěšinu vedoucí traverzem nad údolím. U Silvretta Stausee se ještě chvíli přebalujeme, koupeme nohy v jezeře a posloucháme místní kapelu, která hraje na terase malebného hotýlku. Po poledni skládáme vše do vozu a vydáváme se na devítihodinovou cestu domů.
Díky všem. Bylo to skvělé!
Za Hanibal Team
Ondra & Alča