Vidlový hřeben
Nekteré články zrají jako dobré víno. A přesně takový je článek od Honzy Haráče o minuloročním lezení v Tatrách. V hlavní roli zimní „Arete du Vidle“. Vidlový hřeben, který si nezadá se svými hřebenovými příbuznými ze Chamonix.
Témata
Nekteré články zrají jako dobré víno. A přesně takový je článek od Honzy Haráče o minuloročním lezení v Tatrách. V hlavní roli zimní „Arete du Vidle“. Vidlový hřeben, který si nezadá se svými hřebenovými příbuznými ze Chamonix.
"Sardinie je krásná divoženka, která se pomalu mění na letoviskovou dámu. Ale teď jí ještě zastihneš prostou a čarovnou, obzvlášť v zimě." Zajímá tě, jak se tam líbilo naší ambasadorce Anče Hanuš Kuchařové? A co se na Vánoční Sardínii děje po večerech? Tak čti dál!
Slovo nebo spíše termín trénink je poměrně zapeklitá záležitost. Mnoho lezců ho bytostně nemůže vystát, pro jiné je alfou a omegou. V této úvaze však právě o toto kontroverzní téma půjde. Rozhodně se necítím být tréninkovým odborníkem, nečekejte tedy žádné konkrétní plány a návody, jak se za tři měsíce posunout ve výkonnosti o dva francouzské stupně. Sám sebe vnímám někde na rozhraní obou výše zmíněných postojů. Budu tedy kopat za oba dva tábory.
Když se řekne lezení v České republice, většině lezců se vybaví pískovcové věže Adršpachu, nekonečné stěny Labských pískovců nebo malebné skalní město Skaláku či Prachova. Mnohem méně lidí, myšleno převážně zahraničních climberů, si vzpomene ještě například na Moravský kras a jeho vápencové sportovní dardy proslavené především Adamem Ondrou. Pochybuji, že by se v repertoáru přespolních lezců vyskytovala jakákoli jiná oblast. Ano, pokud se bude jednat o Poláka jehož babička bydlí někde v Orlických horách, dotyčný si asi vzpomene na Bor či Ostaš. Blízko bydlící Slováci zase možná tuší o Chřibech. Věřím však, že jsi čtenáři pochopil, kam tím mířím. Lezení v Česku je pro svět prostě jeden velký otazník. Nehodnotím, jestli je to dobře nebo špatně a už vůbec neříkám, že s příchodem všech instagramů a youtůbů se věci nedávají do pohybu. Každopádně to tak nějak zatím asi bude.
Epická zimní výprava v italských Dolomitech, kde dva lezci zdolávají výzvy cesty "Snowboard" na masivu Sass Pordoi. S nečekanými překážkami a úzkými průchody čelí obtížím s odvahou a odhodláním.
Přečtěte si dobrodružný výstup na skalní stěně Macochy. Detailně líčí plánování, lezení a strategii. I přes nasněžení a nepříjemné podmínky úspěšně zdolávají 210 metrů ve stěně za skvělý čas!
Filip Zaoral a Ladislav Vázler jsou Krasomaniaci. Pokouší se vylézt jednu cestu v každé oblasti Moravského Krasu a k přesunu používají výhradně jízdní kolo. Vy můžete být při tom už teď! Pojďte se stát svědky tohoto zběsilého „cestobraní“!
Přečtěte si článek o náročném českém prvovýstupu na Cholatse. Autor detailně popisuje náročný výstup stěnou, zdolávání ledových ramp a nakonec dosažení vrcholu.
Háčkovi se to zase povedlo! Společně s Radoslavem „Radarem“ Grohem prostoupili západní stěnu Cholatse novým směrem.
Prožijte s autorem článku jeho výpravu na Tre Cime, kde se setkáte s náročnými lezeckými výzvami a nezapomenutelnými zážitky z těchto nádherných hor. Čeká vás dobrodružství i inspirace z italských Dolomit.
Sluníčko, parádní lezení stěny, koupačka a chutná strava. Jo, to nepopisujeme lezení u Lago di Garda ale v Grónsku. Takto nějak lákal Smolko Dannyho na tuhle expedici. Jak to celé bylo?
Pro ty, co mají za sebou již pár „čtyřkových“ hřebenovek jsem objevil krásnou túru ve velmi kvalitní žule přímo v srdci Zillertálských Alp. Původně jsme měli s Banánem namířeno na severní Eiger, ale počasí bylo proti a tak jsme hledali náhradní program na nějaké společné lezení. Shodou okolností jsem kdesi na internetu narazil na severní hřeben Grundschartneru, který nabízí opravdu skvělé lezení ve velmi kvalitní žule. Obtížnost se motá převážně kolem čtyřky a pětky, jen dvě, nebo tři délky jsou oklasifikovány stupněm 6. Obtížná místa se ale dají „háknout“ po skobkách.
O historii italského výrobce horolezeckého (a dnes již i běžeckého, turistického nebo skialpinistického) vybavení se v Česku neví moc. Tedy spíš, ví se toho málo na to, jak krásná a úžasná ta historie je. Pojďte ji s námi prozkoumat osobně v rámci naší velké video reportáže!
Doporučení na dobrou lezeckou destinaci není nikdy dost. Proto vám zprostředkovaně přinášíme video našeho ambassadora Lukáše Černého, který Vánoce 2022 strávil v teple tureckého Geyikbayiri. Nechtejte se inspirovat a můžete také okusit specifika lezení v Turecku!
Danny Menšík se letos v zimě vydal se svými spolulezci do vyhlášené severní stěny Grandes Jorasses. Tenhle čtyřtisícový masiv v oblasti Mont Blancu patří k nejvyhlášenějším obtížně dostupným vrcholům v Alpách vůbec. Danny si pro vás z výstupu sestříhal parádní video. My přidáme pár tipů na trochu jednodušší výstupové směry.
Nedávno přibyl do nadité videoknihovny světového nejlepšího lezce Adama Ondry nový dokument z britských ostrovů. A protože se o něj postaral náš ambasador a dvorní dokumentarista Honza Šimánek, přinášíme jeho pohled na toto skvostné lezecké dílo.
Lezení po skále s cepíny a mačkami? Ano, i tak by se dal jednoduše popsat drytooling. Disciplína, která vám pomůže získat techniku pro horské mixové lezení. Drytoolingové lokality najdete v Čechách, na Moravě, ale i na Slovensku. Filip Zaoral vám břiblíží svůj vztah k této odnoži lezení!
Severní stěna Malého Kežmarského štítu je se svými 900 m převýšení nejvyšší stěnou Tater. Najdete v ní celou řadu věhlasných výstupů (jako třeba Weberovku). Zároveň je tu jeden krásný a dlouhý výstup, který svou obtížností tolik nevyčnívá. A přitom je opravdu nádherný.
Ne vždy si vystačíme s klasifikací lezecké obtížnosti o třech stupních: „jde to“, „nejde to“ a konečně „nejde to ani...“. Stupnic lezecké obtížnosti je mnoho. Jsou tady stupnice regionální, ale také stupnice pro jednotlivé lezecké disciplíny. Pojďme se na to podívat, abyste se v těch číslech neztratili!
Film Petra jana Juračky o prvovýstupu Zdeňka Háčka Háka a Jakuba Káchy z roku 2021. Autentické záběry mísící se s citacemi z populární knihy Miroslava Šmída - Ze života horolezece. Přejeme hezký filmový zážitek!
Už jste někdy slaňovali za kamaráda za hřebenem? Nebo ze zakopané teleskopické hole? Ano, i na tohle došlo během historicky prvního provýstupu na Chumbu 6.850 v Nepálu. Začtěte se do řádků našeho ambassadora Zdeňka „Háčka“ Háka o jejich trampotách a radostech během výstupu.
Nejčerstvější informace od našeho ambassadora Zdeňka Háka Háčka - přečtěte si pár řádků o novém prvovýstupu na dosud nevylezenou hodu Chumbu!
Prázdná hlava, soustředění pouze na další krok. Předem vymyšlené pohyby vykonávám s hodinářskou přesností. Bohužel to však nestačí a po exekuci klíčového místa padám na vytrvalost. Už potřetí! Na víc pokusů nemám šťávu. Nechávám se spustit na štand a s Lukášem promýšlíme taktiku.
Úbytek alpských ledovců je všem horolezcům dobře známý smutný následek globálního oteplování. Stejně závažným problémem je ale i tání horského permafrostu, který drží hory vyšších poloh pohromadě. Jeho degradace způsobuje pády kamení i sesuvy obřích rozměrů. Tání ledovců a permafrostu má zásadní negativní vliv na život lidí v horách, infrastrukturu a horolezectví.
Poradíme vám
s výběrem
220 920 820(všední dny 08:30 - 16:30)